Jak zrobić kiełbasę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiełbasa to mielone mięso lub podroby wymieszane z dodatkami (przyprawami lub ziołami) umieszczone w osłonce. Kiełbasy możemy podzielić na trwałe, półtrwałe oraz nietrwałe — podział ten uwzględnia zawartość wody w gotowym wyrobie. Kiełbasy trwałe zawierają do 36% wody, kiełbasy półtrwałe od 36% do 56%, natomiast kiełbasy nietrwałe od 56% do 72% wody. Najlepszą kiełbasę przygotujesz samodzielnie w domu. W zależności od stopnia rozdrobnienia kiełbasy możemy podzielić na kiełbasy homogenizowane, drobno rozdrobnione, średnio rozdrobnione oraz grubo rozdrobnione. Kiełbasy chętnie wykorzystywane są w kuchni jako dodatek do wielu dań lub jako dodatek na kanapki.
A więc jak zrobić kiełbasę? Aby zrobić dobrą, domową kiełbasę przygotuj łopatkę lub szynkę wieprzową, boczek wieprzowy surowy, golonkę wieprzową, pieprz czarny, czosnek granulowany, sól kuchenną, sól peklową zawierającą azotyny, przegotowaną wodę oraz jelita wieprzowe. Na początek mięso umyj dokładnie pod zimną wodą i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie kawałki mięsa z łopatki lub szynki zmiel na sitku o oczkach 10 mm, boczek zmiel na sitku o oczkach 4 mm a golonkę na oczkach o średnicy 3 mm. Mięso z łopatki lub szynki włóż do miski i dodaj do niego połowę pieprzu, czosnku, soli, peklosoli oraz przegotowaną wodę — składniki wyrabiaj do uzyskania kleistej masy. W drugiej misce wymieszaj pozostałe mięso z pozostałymi przyprawami. Mięso z dwóch misek połącz i dokładnie wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Jelita wieprzowe dokładnie oczyść i nadziej je mięsem przy pomocy maszynki z odpowiednią nakładką do nadziewania lub przy pomocy nadziewarki. Jelito wsuń na lejek od nadziewania i sukcesywnie zacznij je nadziewać, delikatnie przesuwając jelito do przodu. Jelito z masą odkręć do około 30 cm, aby uzyskać pętka. Tak przygotowaną kiełbasę powieś na kiju. Kiełbasę umieść w wędzarni i susz ją przez około 30 minut w temperaturze 50 st. C przy otwartym kominie wędzarniczym. Następnie komin zamknij i duś kiełbasę w 60 st. C przez około 90 minut. Po tym czasie temperaturę zwiększ do 90 st. C i kiełbasę wędź do momentu uzyskania w jej wnętrzu temperatury 72 st. C (temperaturę zmierz przy pomocy odpowiedniego termometru, który wbija się w produkt spożywczy). Tak przygotowaną kiełbasę wyciągnij z wędzarni i pozostaw do wystudzenia. Uwędzoną kiełbasę możesz również zaparzyć w wodzie o temperaturze 75 st. C przez około 30 minut.
Podsumowując: wiesz już, jak domowym sposobem przygotować samemu pyszną, swojską kiełbasę. Sprawdzony przepis warto wykorzystać do samodzielnego przygotowania wędlin w domu. Przepis na kiełbasę wędzoną jest stosunkowo prosty i nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych. Przygotowanie kiełbasy do wędzenia wymaga jednak specjalnych urządzeń kuchennych, ponieważ mięso trzeba dobrze zmienić oraz nadziać w jelita wieprzowe. Kiełbasę możesz przygotować z wołowiny, koniny, jagnięciny, z mięsa drobiowego lub króliczego. Wszystko zależy od Twoich preferencji smakowych. Kiełbasa wędzona w dymie wędzarniczym posiada bardzo charakterystyczny zapach.