Jak zrobić karmel z cukru? Co jeszcze warto wiedzieć?
Karmel jest niezwykle smacznym dodatkiem do deserów. Choć zwykle kupuje się go już w gotowej formie, to można przygotować go też samodzielnie. A więc jak zrobić karmel z cukru? Oto sprawdzony przepis:
Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- Na sucho - do rondelka wrzuć cukier i podgrzewaj na małym ogniu. Cukier powinien zrobić się brązowy. Ni podgrzewaj cukru zbyt długo, gdyż stanie się zbyt gorzki.
- Na mokro - cukier wrzuć do rondla i zalej 2 łyżkami wody. Całość podgrzewaj, aż do zmiany koloru na złoty.
Przepis na karmel z cukru przyda się, zwłaszcza gdy kochamy domowe desery i ciasta. To dodatek, który wspaniale łączy się z kwaśnymi, czy lekko słonymi dodatkami. Fani karmelu na pewno docenią jego wyjątkowy smak. Karmel to doskonały pomysł na dekorację ciast, czy tortów. Najlepiej sprawdza się w parze z sernikiem. Oczywiście najlepszy, to ten domowy, jest dobry, szybki, a przy tym łatwy. Najprostszy robi się z cukru i wody. Jest to tak zwana metoda na mokro. Choć zajmuje nieco więcej czasu, to ciężej go przypalić, co sprawia, że zdecydowani jest lepszym i bezpieczniejszym wyborem.
Cała sztuka w przygotowywaniu sosu karmelowego to pilnowanie, aby ogień nie był zbyt mocny. Bardzo łatwo jest spalić karmel, jest wtedy prawie czarnego koloru i wyczuwalna jest charakterystyczna gorycz.
Teraz gdy już wiesz, jak się robi karmel, możesz sięgnąć po pyszne desery z jego dodatkiem. Nie masz pomysłu jak je przygotować? Koniecznie sięgnij po propozycje przedstawione w wyróżnionych inspiracjach. Dzięki temu przygotujesz naprawdę smaczne danie, które idealnie sprawdzi się na smakowity deser.
Czy karmel jest dobry dla zdrowia? Niestety nie mamy dobrych wieści dla miłośników karmelu. Nie tylko słony karmel uzależnia, ale dodatkowo karmel jako taki nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Jak wiemy, karmel to nic innego jak podgrzany cukier, a ten spożywany regularnie może prowadzić do chorób serca, cukrzycy, próchnicy, nadwagi. Dlatego należy pamiętać, by nie przesadzać z jedzeniem karmelu. Oczywiście nie oznacza to, że nie może on pojawiać się w diecie. Ma on w niej swoje miejsce, jednak na pewno tylko w małych ilościach.
Karmel, który widzimy w sklepie i cukierni, powstaje przez gotowanie cukru w temperaturze przynajmniej 115° Celsjusza, co powoduje, że zaczyna nabierać żółtawego koloru i charakterystycznego zapachu przypalenia. Po ostudzeniu twardnieje i nabiera błyszczącej szklanej postaci. Ten karmel nico różni się od domowej wersji, jednak obie są naprawdę smaczne.
Jakie problemy mogą wystąpić podczas przygotowywania karmelu? Najczęściej pojawiający się, dotyczy krystalizacji cukru. Cukier, zamiast się topić i karmelizować, formułuje się w bryłki bądź osadza się na brzegach garnka. By tego uniknąć należy jak najmniej mieszać cukier. W metodzie na sucho najlepiej całkowicie odpuścić mieszanie. Zamiast tego można wykonywać kuliste ruchy całym naczyniem, tak by cukier nie przypalił się. Można też dodać odrobinę miodu. Jeśli chcesz, możesz również dodać śmietankę. Pamiętaj jednak, że nie może ona być zimna. Wtedy cukier skarmelizuje się zaraz po jej dotknięciu.