Jak zrobić karmel? Co jeszcze warto wiedzieć?
Karmel to dodatek do wielu wypieków, ciastek, ciast, tortów, lodów i innych deserów. Warto więc poznać sposób na to, jak zrobić karmel, który świetnie będzie się sprawdzał np. do kremów.
Karmel powstaje w procesie karmelizacji. Oznacza to, że cukier zostając poddany wysokiej temperaturze, uzyskuje brązową barwę i staje się płynny. Po czasie, gdy ostygnie, staje się szklisty i może być wykorzystany do dekoracji potraw. Karmel to podstawa również wielu cukierków i barwnik wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Spotkać go można w napojach typu cola oraz np. pieczywie, czekoladzie czy lodach.
Pod koniec lat 70. dzięki francuskiemu cukiernikowi popularność zyskał słony karmel. Powstał on przez dodanie słonego masła do rozpuszczonego wcześniej cukru.
W produktach spożywczych karmel ukrywa się pod kodem E150a-d. Cukier palony inaczej karmel prosty ma kod E150a i to pod takim opisem znaleźć go można w składach produktów. Następny w kolejności jest karmel siarczynowy o kodzie E150b, który nazywany jest karmelem klasy II. Ten akurat powstaje w sposób syntetyczny poprzez ogrzewanie cukru prostego -sacharozy z dodatkiem dwutlenku siarki. Jego nadmiar w diecie może negatywnie oddziaływać na wątrobę.\
Kolejnym produktem jest karmel amoniakalny, karmel klasy III – E150c. Powstaje poprzez działanie amoniaku na sacharozę. Stosowany jest przede wszystkim jako barwnik do pieczywa, herbatników, czekolad, polewa, sosów czy deserów mlecznych. Powstaje poprzez działanie amoniaku na sacharozę. Jego dzienny limit wynosi 200 mg / kg masy ciała, a przekroczenie tej dawki może skutkować uszkodzeniem wątroby i/lub żołądka, nadpobudliwością, a także problemami z płodnością.
Ostatnim znanym karmelem, który możemy spotkać w produktach, jest karmel amoniakalno-siarczynowy ukryty pod kodem E150d. Ten rodzaj karmelu wykorzystywany jest do barwienia piw, napojów typu cola, dżemów czy brązowych sosów do mięs. Przy przekroczeniu dozwolonej dawki dziennej może dojść do biegunek i nadpobudliwości. W badaniach na zwięrzetach wykazano jego toksyczność dla krwi szczurów oraz hamowanie metabolizmu witaminy B6 u królików.
Po tych informacjach warto dowiedzieć się, jak się robi karmel, by móc przygotować go samodzielnie w domu. Ten sprawdzony przepis jest szybki i łatwy w wykonaniu. Przygotujesz go tylko z cukru, ale przy pierwszej próbie warto użyć metody mokrej, gdzie występuje dodatek wody.
Metoda sucha: wsyp cukier na patelnię o grubym dnie. Podgrzewaj, aż cukier się rozpuści i zrobi złoto-brązowy. Uważaj, żeby cukru nie przypalić, ponieważ stanie się gorzki.
Metoda mokra: do cukru dodaj 1-2 łyżki wody. Podgrzewaj na patelni o grubym dnie, aż cukier się rozpuści i zrobi złoto-brązowy. W tej metodzie robienie karmelu trwa dłużej, ale jest mniejsze ryzyko przypalenia.
Jeśli potrzebujesz przepis na karmel płynny, dodaj podczas gotowania cukru śmietankę 30-36% i razem zagotuj. Wtedy karmel nie stwardnieje po ostudzeniu. To dobry pomysł na podstawę do deserów.
Domowy karmel z dodatkiem barwników spożywczych możesz wykorzystać do wykonania lizaków lub domowych landrynek. To najlepszy sposób, jeśli masz ochotę na coś słodkiego wykonanego samodzielnie.