Jak zrobić kajmak? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kajmak to niezwykle smaczny dodatek, który doskonale sprawdzi się w wielu różnych deserach. Nie trzeba jednak kupować go w sklepie, można stworzyć go w domu. Jak zrobić kajmak w domu? Oto sprawdzony przepis:
- Najprostsza metoda - z mleka skondensowanego - puszkę mleka pozbaw etykiet i wsadź ją do garnka. Zalej wodą i gotuj przez 3 godziny. Całość ostudź i otwórz puszkę.
- Nieco trudniejsza wersja: - z cukru - cukier (600 g), włóż do rondla z mlekiem (100 ml) i śmietanką (200 ml). Całość gotuj aż do pojawienia się brązowego koloru. Pamiętaj, by masę cały czas mieszać i nie dopuścić do jej przypalenia. Na koniec możesz do masy dodać odrobinę miękkiego masła. Całość zagotuj i ostudź.
Przepis na kajmak przyda się, gdy zdecydujesz się na stworzenie smacznego, karmelowego deseru, jednak okaże się, że brakuje Ci masy kajmakowej. Kajmak to dodatek, który często wykorzystuje się w ciastach i słodkich deserach, czy to jako polewa, czy dodatek do masy. Teraz jednak wiesz już, jak się robi domowy kajmak. Możesz użyć dwóch metod, obie świetnie się sprawdzają nawet dla początkujących. Pierwsza, ta łatwiejsza, nie zawsze będzie możliwa, gdyż potrzebne jest do niej mleko skondensowane. Nie zawsze ma się je jednak w domu. W takim wypadku lepiej skorzystać z mleka i cukru. To dobry wybór również, gdy lubimy kuchenne zabawy. Najlepszy sposób dla osób, które nie przepadają za skomplikowanym przygotowywaniem dodatków do ciasta, będzie użycie mleka skondensowanego. Masa kajmakowa powstaje wtedy sama. Wystarczy włożyć ją do garnka i poczekać, aż minie odpowiedni czas. Niektórzy czekają aż 5 godzin, by całość na pewno była odpowiednio kremowa i smaczna, nie trzeba jednak aż tak długiego oczekiwania. Wystarczy 2,5 do 3 godzin gotowania, by całość była naprawdę smaczna.
Kajmak to bardzo słodka, gęsta, ciągliwa, twardniejąca z czasem masa powstała podczas gotowania mleka lub śmietanki z cukrem. Jej słodki smak sprawia, że doskonale sprawdza się w wielu deserach. Kajmak, który znamy z kuchni polskiej, to masa sporządzana z mleka lub śmietanki, z cukru i masła, z dodatkiem karmelu, wanilii, czekolady lub kawy. Jest bardzo, bardzo słodka, choć ostatnio zyskuje popularność także jej słonawa wersja. W przeszłości mianem tym określano bałkańską serową masę, która nie miała w sobie tyle słodyczy. Jednak, ze względu na preferencję słodyczy na polskich, szlacheckich stołach, serowy, tłusty kajmak, stał się cukrową pastą. Jako że szlacheckie podniebienia nie mogły powstrzymać się od dodawania coraz większych ilości cukru do masy, całość zaczęła przypominać masę, którą znamy dziś. Zniknął z niej ser, za to zwiększyła się ilość cukru. Przez to kajmak zamiast być tylko dodatkiem do ucztowania, został wykorzystany do tworzenia smacznych słodkości.
Kajmak obecnie jest zwykle używany do dekoracji, czy to babeczek, ciastek, czy tortów. Swoje miejsce w kulinarnych tradycjach ma od dawna, gdyż gości również na wielkanocnych mazurkach. Eksperci od tradycji kulinarnej podkreślają, że kajmak jest elementem różnorodnej kuchni kresowej, który stał się również nieodzownym składnikiem słodkości w kuchni ogólnopolskiej – narodowej. Potwierdzeniem niezwykłej roli tego przysmaku w kuchni polskiej jest fakt, że od 1 października 2007 produkt o nazwie widnieje na liście produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego.