Jak zrobić hummus? Co jeszcze warto wiedzieć?
Hummus to sos lub pasta do smarowania, która przygotowywana jest z gotowanych oraz przetartych nasion ciecierzycy. Do przygotowania hummusu możemy wykorzystać również inne rośliny strączkowe. Hummus możemy podać jako przekąska na zimno - doskonale smakuje z dodatkiem surowych warzyw pokrojonych w słupki (np. z marchewką lub selerem). Hummus możemy również podać jako smarowidło do kanapek - dobrze podać go z dodatkiem świeżych, sezonowych warzyw. Możemy go również wykorzystać jako składniki wielu innych dań (np. tortilli). Sprawdzony przepis na hummus domowy jest łatwy i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania hummusu dostępne są w większości sklepów spożywczych. Pastę sezamową możesz samodzielnie przygotować w domu - wystarczy, że na patelni uprażysz nasiona sezamu, a następnie zmiksujesz go z dodatkiem oliwy z oliwek na gładką masę.
A więc jak zrobić hummus? Aby zrobić humus przygotuj 400 g ciecierzycy z puszki, łyżkę soku z cytryny, czosnek, 5 łyżek pasty sezamowej (tahini), sól, pieprz oraz łyżkę oliwy z oliwek. Ciecierzyce odsącz z zalewy i umieść w pojemniku blendera. Następnie do pojemnika dodaj kilka łyżek zalewy i całość zblenduj na gładką masę. Do ciecierzycy dodaj sok z cytryny, obrany czosnek, pastę tahini, oliwę z oliwek oraz przyprawy wedle uznania. Całość zblenduj na gładką pastę. Jeśli hummus jest zbyt gęsty, dodaj do niego więcej zalewy z ciecierzycy i dokładnie wymieszaj. Zalewy dodaj tyle, żeby hummus miał odpowiednią konsystencję. Do hummusu możesz dodać także posiekaną pietruszkę lub kmin rzymski.
Ciecierzyca to roślina strączkowa posiadająca liczne właściwości zdrowotne. Znajdziemy w niej spore ilości białka - dlatego nasiono chętnie wykorzystywane jest w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Ciecierzyca zawiera w swoim składzie aminokwasy, które nie występują w produktach zbożowych. W ciecierzycy znajdziemy również składniki mineralne oraz witaminy, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Do składników mineralnych obecnych w ciecierzycy możemy zaliczyć wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Natomiast do witamin możemy zaliczyć Witaminę C, K, A oraz niektóre witaminy z grupy B. Ciecierzyca jest również źródłem błonnika pokarmowego, którego odpowiednia podaż usprawnia perystaltykę jelit. Ciecierzyca posiada niski indeks glikemiczny, dlatego może być włączona również do diety osób chorujących na cukrzycę.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować hummus samemu w domu. Szybki w przygotowaniu i pyszny hummus świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek, przekąska na zimno spożywana z surowymi warzywami, a także jako dodatek do wielu innych, ciekawych dań. Najlepszy hummus jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, a niewykorzystane najlepiej przechowywać w lodówce. Smaczny hummus świetnie sprawdzi się, aby włączyć do diety nasiona roślin strączkowych.