Jak zrobić gulasz na obiad? Co jeszcze warto wiedzieć?
Gulasz kojarzy się zwykle z kuchnią węgierską. To prawidłowe skojarzenie, bo to właśnie z tego kraju wywodzi się to smaczne jednogarnkowe danie. Wiele osób je uwielbia. Nie bez powodu, jest rozgrzewające i pełne przypraw. Tradycyjnie w pełni mięsne, jednak da się również stworzyć je tylko na bazie warzyw. Jednak jak zrobić gulasz na obiad, by był najlepszy?
Gulasz to niezwykle aromatyczne danie, które przygotowuje się z różnych składników. W najbardziej klasycznej wersji robi się go z mięsa wieprzowego, papryki, cebuli, marchewki, bulionu i przecieru pomidorowego. By ugotować pyszny gulasz nie trzeba odpowiednich umiejętności
- W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy będzie rumiana, dodaj do niej przeciśnięty przez praskę czosnek i pokrojone w kostkę mięso. Całość smaż przez 10 minut.
- Do mięsa dodaj pokrojoną w kostkę paprykę, a także obrane i pokrojone w półplasterki marchewki i drobno pokrojony seler. Całość podsmaż przez 5 minut.
- Warzywa i mięso zalej bulionem, dodaj koncentrat pomidorowy, przypraw do smaku, najlepiej solą, pieprzem, kminkiem i papryką w proszku.
- Całość gotuj przez 75 minut, do miękkości składników.
Brakuje ci pomysłu na to jak przyrządzić dobry gulasz? Koniecznie zajrzyj do wyróżnionych propozycji na tej stronie, znajdziesz tam niejeden przepis na gulasz, który jest nie tylko smaczny, ale również sycący i prosty.
Gulasz możesz podawać zarówno do obiadu, jak i na sycącą kolację. To sprawdzony przepis na danie, które jest w stanie nasycić na kilka godzin. Zwłaszcza jeśli podamy go z ziemniakami lub kaszą i warzywami. To doskonała opcja na naprawdę fantastyczny posiłek, który przypadnie do gustu miłośnikom domowych, tradycyjnych dań.
Gulasz idealnie sprawdza się jesienią i zimą. To ze względu na jego właściwości rozgrzewające, a także mnóstwo sycących dodatków. Możesz do gulaszu dodać również inne dodatki, które jeszcze lepiej wpłyną na jego właściwości. Całość wspaniale skomponuje się z selerem korzeniowym, czy pietruszką, a także pieczarkami. Możesz zagęścić go i wzbogacić dodatkiem czerwonej soczewicy, która doskonale się rozgotowuje, przez co tworzy naprawdę gęsty sos. Takie danie jest wypełnione po brzegi błonnikiem i białkiem.
Przygotowanie pysznego gulaszu warto jednak zacząć od wyboru idealnego mięsa. Oczywiście, jeśli przygotowujemy go w klasycznej, mięsnej wersji. Doskonale sprawdza się w tym wypadku zarówno wieprzowina, jak i wołowina. Najczęściej jednak sięga się po mięso wieprzowe, ze względu na jego mniejszą cenę i lepszą dostępność. Najlepszym wyborem spośród mięsa wołowego będzie łopatka, pręga lub mostek. W przypadku gotowania gulaszu wieprzowego warto zdecydować się na łopatkę lub szynkę. Można również przygotować gulasz drobiowy, zwykle używa się w tym wypadku po prostu fileta.
W gotowaniu gulaszu, jak w przypadku wielu innych dań jednogarnkowych niezwykle ważny jest czas. Im dłużej warzywa i mięso spędzą w garnku, tym bardziej aromatyczny się stanie. Dlatego warto okazać nieco cierpliwości i pozwolić, by wszystkie składniki odpowiednio zmiękły. Tak powstanie najlepszy gulasz.