Jak zrobić grzyby w occie? Co jeszcze warto wiedzieć?
W okresie jesiennym chętnie chodzimy na grzyby. W lesie możemy znaleźć podgrzybki, prawdziwki (borowiki szlachetne), kurki (pieprzniki jadalne), koźlaki i inne grzyby leśne. W dalszej części dowiesz się, jak się robi grzyby z octem do słoików na zimę. Grzyby jadalne chętnie wykorzystywane są w kuchni polskiej jako dodatek do pysznych sosów grzybowych lub stosowane są jako składnik bigosu. Grzyby wykorzystujemy również do przygotowania farszów grzybowych do krokietów oraz pierogów. Marynata do grzybów przygotowana jest na bazie octu oraz cukru.
A więc jak zrobić grzyby w occie? Na początek przygotuj 2 kg dowolnych grzybów leśnych, 1 średnią cebulę, 4 szklanki wody, 1 szklankę octu 10%, 2 łyżki cukru, 2 łyżeczki soli, 8 ziaren ziela angielskiego, 4 liście laurowe, 1 łyżkę gorczycy oraz 1 łyżkę ziaren pieprzu. Grzyby dokładnie oczyść i opłucz. Następnie podziel je na mniejsze kawałki. Cebulę obierz i pokrój na półplasterki. W garnku zagotuj wodę z octem, cukrem, solą, zielem angielskim, liściani laurowymi, gorczycą oraz pieprzem. W drugim większym garnku zagotuj wodę, wrzuć do niej grzyby oraz cebulę i gotuj przez około 5 minut. Po tym czasie grzyby z cebulą przecedź i ułóż je do suchych i wyparzonych słoiczków. Słoiczki napełnij do około ¾ wysokości. Grzyby zalej wrzącą zalewą z przyprawami (przyprawy staraj się rozłożyć po równo do każdego słoiczka). Słoiczki zakręć i odstaw dnem do góry. Słoiczki z grzybami w zalewie octowej pozostaw do ostudzenia. Gotowe grzyby marynowane odwróć przykrywką ku górze, przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Grzyby leśne poza walorami smakowo-zapachowymi posiadają również niektóre składniki odżywcze, które spożywane w odpowiednich ilościach przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w nich białko, ryboflawinę oraz niacynę. Grzyby są także niskokaloryczne, dlatego warto włączyć je do diety, aby ją urozmaicić. Do składników mineralnych obecnych w grzybach możemy zaliczyć potas, fosfor oraz magnez. Dodatkowo znajdziemy w nich miedź, cynk, żelazo, mangan, molibden czy selen. Potas ma szczególne znaczenie w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz wpływa na poprawę koncentracji. Grzybów nie powinny spożywać osoby zmagające się z chorobami ze strony układu pokarmowego, ponieważ ich spożywanie może powodować dolegliwości bólowe.
Podsumowując: wiesz już jak zrobić zalewę od z tobą oraz jak przygotować grzyby marynowane. Sprawdzony przepis na grzyby w occie jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Zalewa do grzybów przygotowywana jest na bazie wody, octu, cukru oraz przypraw. Marynowanie grzybów to doskonały pomysł na przygotowanie pysznych przetworów, które warto wykorzystać w okresie zimowym. Grzyby marynowane stanowią tradycyjną potrawę kuchni polskiej. Marynowanie grzybów nadaje im charakterystyczny kwaskowaty posmak, a także atrakcyjny wygląd. Grzyby marynowane mogą stanowić dodatek do dań z dziczyzny, wieprzowiny, wołowiny, a także drobiu. Często podawane są jako przystawka lub zakąska do napojów alkoholowych.