Jak zrobić grzane piwo? Co jeszcze warto wiedzieć?
Grzaniec był znany już w Średniowieczu. Trunek popijali królowie, biskupi, szlachta i tzw. urodzeni w wyższych sferach. W Polsce historia tego trunku sięga średniowiecza i najprawdopodobniej związana jest z osobą Marcina z Urzędowa, lekarza i zielnika, który zalecał picie grzańca dla wzmocnienia organizmu. Już od tamtych czasów używano do jego przygotowywania piwa. Produkowane w domu piwo przyprawiano suszonymi owocami, przyprawami korzennymi i miodem.
Jak zrobić grzane piwo? Oto najprostszy sposób na ten rozgrzewający trunek. Będziesz potrzebować tylko ulubionego piwa, rondla i przypraw korzennych.
- Przygotuj ulubione piwo. Przelej je do małego rondelka i podgrzej na małym ogniu.
- Dorzuć ulubione korzenne przyprawy: cynamon, goździki, anyż, kardamon.
- Do piwa dodaj również dodatki: skórkę z cytryny lub pomarańczy, suszone śliwki czy jabłka.
- Całość posłodź odrobiną miodu lub cukrem.
- Całość podgrzewaj, jednak nie doprowadź do zagotowania.
- Przelej napój do kubka, odcedzając przyprawy.
Grzane piwo to doskonały pomysł na naprawdę rozgrzewający napój. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji na zimowe wieczory, to przepis na grzane piwo wspaniale się sprawdzi. Grzańca z piwa można zrobić z dowolnego ulubionego alkoholu, jeśli nie przepadasz za tym z procentami, możesz też użyć opcji bezalkoholowej.
Jak się robi pyszne i rozgrzewające grzane piwo w domu? Niezwykle ważne są przyprawy, to one sprawiają, że piwo jest smaczne. Najlepsze przyprawy to te korzenne. Nadają się one idealnie do stworzenia idealnego aromatu. Dzięki nim domowe grzane piwo smakuje fantastycznie, Możesz użyć do tego celu cynamonu, kardamonu, czy goździków. Dobre rozwiązanie stanowi też użycie przyprawy do piernika, pamiętaj jednak, by wybierać tę, która nie ma dodatku cukru, jest to niestety dość powszechne. Dobrze jest używać przypraw nierozdrobnionych. Te w całości są smaczne, a przy okazji niezwykle aromatyczne. Warto je jednak odcedzić już po przygotowaniu napoju, gdyż po dłuższym czasie stają się gorzkie, co negatywnie wpływa na smak napoju.
Grzaniec zwykle kojarzony jest z zimą. Nic dziwnego, jak sama nazwa wskazuje, ma właściwości rozgrzewające. To nie tylko dodatek alkoholu, ale również szeroki wachlarz rozgrzewających przypraw sprawia, że grzaniec idealnie sprawdza się w przypadku przemarznięcia. Niektórzy sugerują również, że jest on doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku przeziębienia.
Warto pamiętać, że grzaniec niekoniecznie musi być napojem alkoholowym. Można go przygotować również na bazie piwa bez procentów. Taka opcja sprawdzi się zwłaszcza dla osób, które nie mogą pić alkoholu z powodów zdrowotnych. Grzane piwo bez procentów jest nie tylko równie smaczne, ale także bezpieczniejsze dla zdrowia. Warto pamiętać, że każda dawka alkoholu w diecie jest potencjalnie niebezpieczna. Dzięki dużej ilości dostępnych na ryku piw bezalkoholowych przygotowanie tego rodzaju napoju jest niezwykle łatwe. Jednak warto pamiętać, że nawet produkty, które deklarują "zero alkoholu" na etykiecie nie będą bezpieczne dla kobiet w ciąży.