Jak zrobić grzańca z piwa? Co jeszcze warto wiedzieć?
Grzaniec to inaczej alkohol podgrzany z dodatkiem przypraw korzennych i suszonych owoców. Choć można używać do jego przygotowaniu różnych rodzajów alkoholu, jednym z popularniejszych jest jednak piwo. Grzane piwo to jeden z tych napojów, który kojarzy się z zimą. Nic dziwnego jest niezwykle rozgrzewający, zwykle dzięki sporemu dodatkowi przypraw korzennych. Oczywiście najlepszy jest ten domowy. Na szczęście możesz go przygotować w kilka chwil.
Zastanawiasz się jak zrobić grzańca z piwa? Nic prostszego!
- Przygotuj ulubione piwo. Przelej je do małego rondelka i podgrzej na małym ogniu.
- Dorzuć ulubione korzenne przyprawy: cynamon, goździki, anyż, kardamon.
- Do piwa dodaj również dodatki: skórkę z cytryny lub pomarańczy, suszone śliwki czy jabłka.
- Całość posłodź odrobiną miodu lub cukrem.
- Całość podgrzewaj, jednak nie doprowadź do zagotowania.
- Przelej napój do kubka, odcedzając przyprawy.
Jeśli chcesz poznać inspiracje na najlepszy grzaniec, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam nie tylko przepis na grzańca z piwa, ale również z innych alkoholi. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza na zimowe imprezy.
Domowy grzaniec to smaczny napój, który doskonale rozgrzewa. Co najlepsze, wcale nie trzeba wybierać się do restauracji, by go spróbować. Można przygotować go w domu, w kilka chwil. Prosty przepis, który znajdziesz powyżej, doskonale sprawdzi się, nawet gdy kompletnie nie wiesz, jak się robi smaczny grzaniec.
Jakie piwo do grzańca nadaje się najlepiej? Bazą takiego trunku może być zarówno jasne piwo pils, jak i ciemne, zwykle zdecydowanie słodsze piwo przygotowane z palonego słodu. Przyjmuje się, że do przygotowania aromatycznego grzańca z przyprawami korzennymi najlepiej nadają się dość neutralne w smaku piwa niepasteryzowane jasne. Dzięki temu całość będzie najsmaczniejsza, a przy tym najbardziej aromatyczna.
Domowy grzaniec jest tak dobry, gdyż sami możemy dobrać do niego ulubione dodatki. Najlepsze grzane piwo musi być jednak odpowiednio doprawione. Samo podgrzanie go nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najlepsze przyprawy do grzańca to:
- kardamon,
- cynamon,
- imbir,
- anyż,
- goździki,
- czarny pieprz,
- gałka muszkatołowa.
Dobrze jest używać przypraw nierozdrobnionych. Te w całości są smaczne, a przy okazji niezwykle aromatyczne. Warto je jednak odcedzić już po przygotowaniu napoju, gdyż po dłuższym czasie stają się gorzkie, co negatywnie wpływa na smak napoju.
Grzaniec był znany już w Średniowieczu. Trunek popijali królowie, biskupi, szlachta i tzw. urodzeni w wyższych sferach. W Polsce historia tego trunku sięga średniowiecza i najprawdopodobniej związana jest z osobą Marcina z Urzędowa, lekarza i zielnika, który zalecał picie grzańca dla wzmocnienia organizmu. Wtedy najpopularniejszym alkoholem stosowanym w tym trunku było piwo. Produkowane w domu piwo przyprawiano suszonymi owocami, przyprawami korzennymi i miodem. Również dziś można przygotować ten smaczny i prosty trunek, zwłaszcza gdy pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia, a raczej pozostania w domu i ogrzewania się.