Jak zrobić granolę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Granola to mieszanina płatków zbożowych, orzechów oraz miodu. Jako dodatek możesz dodać także rodzynki, żurawinę suszoną lub suszone owoce. Granolę piecze się do uzyskania chrupkości. Najczęściej podawana jest z mlekiem lub jogurtem jako pożywane śniadanie. Możesz wykorzystać jetakże jako składnik ciastek, deserów oraz batoników zbożowych. W dalszej części dowiesz się, w jaki sposób samemu przygotować pyszną granolę z płatków owsianych. Sprawdzony przepis na granolę domową jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty niezbędne do przygotowania granoli dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
A więc jak zrobić granolę prosty i szybki sposób? Na początek przygotuj 300 gram płatków owsianych, 100 gra dowolnych orzechów (możesz użyć mieszanki), 30 gram pestek dyni oraz słonecznika, płaską łyżeczkę cynamonu, 4 łyżki oleju rzepakowego oraz 200 gram miodu. Orzechy posiekaj. Do miski wrzuć wszystkie składniki i dokładnie je wymieszaj, aby powstała zwarta, nierozpadająca się masa. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Na blaszkę wyłóż masę i równomiernie rozłóż ją na całej powierzchni blaszki. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 20-25 minut, mieszając co około 5 minut. Granolę wyciągnij, gdy lekko się zarumieni. Granolę pozostaw do ostygnięcia, dodaj do niej ulubione owoce suszone i przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku. Fit granolę przechowuj przez około 2 tygodnie.
Płatki owsiane to doskonałe źródło węglowodanów. Płatki owsiane zawierają także sporą ilość witamin i składników. Do witamin obecnych w płatkach możemy zaliczyć witaminę B1, witaminę B5 oraz witaminę E. Natomiast do składników mineralnych obecnych w płatkach owsianych możemy zaliczyć fosfor, wapń, magnez, krzem oraz cynk. Witamina B5 jest niezbędna do metabolizowania białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Odpowiednia podaż witaminy B1 wpływa natomiast na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Orzechy zawierają sporą ilość kalorii. Warto więc zwrócić uwagę na ich podaż w diecie, ponieważ nadmiar kalorii może prowadzić do rozwoju nadwagi czy otyłości. Jednak nie przekreślajmy orzechów tylko ze względu na kalorie - ponieważ posiadają również właściwości zdrowotne (są doskonałym źródłem jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają obniżyć cholesterol LDL we krwi czy wspomagają regulację poziomu cukru we krwi). Wszystkie orzechy są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Związki te pomagają w neutralizacji wolnych rodników, przez co zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się naszego organizmu.
Podsumowując: wiesz już jak w łatwy sposób przygotować fit granolę w domu. Pyszna granola świetnie sprawdzi się podana na szybkie śniadanie. Możesz zabrać ją ze sobą do pracy i wymieszać z jogurtem naturalnym. Granolę możesz wykorzystać także do przygotowania pysznych batoników zbożowych. Granola jest dobra do spożycia po ostygnięciu. Granolę przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku przez maksymalnie 2 tygodnie.