Jak zrobić flaczki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Flaki to potrawa mięsna podawana w postaci bardzo gęstej zupy. Najczęściej przygotowywana jest z żołądków wołowych. Jednak do przygotowania flaczków możesz wykorzystać również oładki wieprzowe. Zupa z flaków najczęściej podawana jest na ostro, a do jej doprawienia używa się pieprzu, gałki muszkatołowej, majeranku, imbiru lub mielonej papryki ostrej. W dalszej czeski dowiesz się jak zrobić flaczki. Sprawdzony przepis na najlepsze flaki wołowe jest dość prosty, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Flaki często podawane są w restauracjach z dodatkiem pieczywa.
Jakie składniki niezbędne są, aby przyrządzić pyszne, tradycyjne flaczki? Do zrobienia flaczków przygotuj 1 kg flaków wołowych uprzednio oczyszczonych oraz obgotowanych, pół kilograma łopatki wołowej, 2 większe marchewki, 2 pietruszki, średni kawałek pora, pół większego selera, kilka liści laurowych, ziela angielskiego oraz pieprzu ziarnistego, sól pieprz, gałkę muszkatołową, majeranek. Do zasmażki zagęszczającej flaczki przygotuj natomiast 2 płaskie łyżki masła oraz mąki i 2 łyżeczki papryki słodkiej.
A jak ugotować flaczki i ile czasu gotować zupę? Do garnka wlej 2,5 litra wody i włóż opłukaną łopatkę wołową. Składniki zagotuj, a wytworzoną pianę zbierz przy pomocy łyżki. Do wody z mięsem dodaj obraną marchew, pietruszkę, por oraz seler. Do wywaru dodaj 2 łyżeczki soli, pół łyżeczki pieprzu mielonego, 2 liście laurowe oraz po 5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu ziarnistego. Składniki gotuj przez około godzinę na małym ogniu (do miękkości mięsa). Następnie uzyskany wywar przecedź do drugiego garnka i dodaj do niego wcześniej obgotowane flaki oraz ugotowane mięso pokrojone w drobne paseczki. Do flaczków w wywarze dodaj 3 ziarenka ziela angielskiego, 4 ziarenka pieprzu oraz 2 liście laurowe. Całość dopraw do smaku papryką ostrą lub papryczką chilli. Na tarce jarzynowej o grubych oczkach zetrzyj obraną marchewkę, pietruszkę oraz ¼ selera - warzywa dodaj do wywaru z flaczkami i całość gotuj przez kolejną godzinę. Pod koniec gotowania flaczki dopraw do smaku gałką muszkatołową. Następnie na patelni roztop masło, dodaj do niego mąkę oraz paprykę słodką i całość przesmaż chwilę do uzyskania zasmażki. Do zasmażki dodaj odrobinę gorącego wywaru, wymieszaj dokładnie i dolej do flaków. Całość zagotuj i gotuj jeszcze kilka minut. Na koniec do flaczków dodaj majeranek i wymieszaj. Gotowe flaczki podawaj na ciepło.
Podsumowując flaczki to pyszna zupa, którą przygotowuje się na bazie flaków wołowych. Flaki są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują na ciepło. Jako dodatek do flaków możemy podać pieczywo. Dodatek warzyw do zupy wzbogaca ją w składniki mineralne oraz witaminy, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Flaczki chętnie podawane są w restauracjach w sezonie zimowym lub podczas większych imprez organizowanych w plenerze, ponieważ są bardzo rozgrzewające. Flaczki stanowią również doskonały pomysł na obiad.