Jak zrobić ciemny sos? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wyrazisty sos doskonale dopełnia każde danie. Jednak nie jest łatwo samodzielnie stworzyć dobry sos, zwłaszcza mięsny, choć oczywiście jest to możliwe. A więc jak zrobić ciemny sos?
- Przygotuj potrzebne składniki: esencjonalny wywar z duszenia lub smażenia mięsa wołowego, mąkę, masło, cebulę, czosnek, sos sojowy.
- Na patelni rozgrzej tłuszcz i dodaj posiekane cebule i czosnek. Zrumień je.
- Dodaj mąkę i smaż, aż do zgęstnienia i powstania jednolitej konsystencji.
- Wlej wywar i gotuj na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż do zgęstnienia.
- Przypraw pieprzem i sosem sojowym.
- Ostudź i zblenduj.
Przepis na ciemny sos to doskonały pomysł na pyszny dodatek do wielu dań, zwłaszcza mięsnych. Teraz gdy już wiesz, jak się robi ten esencjonalny dodatek, możesz sięgać po niego nawet częściej. Taki sos to gwarancja dobrego smaku. Jednak wiele osób rezygnuje z jego przygotowania. To dlatego, że by stworzyć gęsty i smaczny sos pieczeniowy potrzeba nieco cierpliwości i trochę wprawy. Na samym początku może bowiem wychodzić zbyt rzadki lub mieć grudki. Warto jednak praktykować, gdyż wspaniale sprawdza się on do obiadu. Możesz podać go do ziemniaków, klusek, czy kasz. To dodatek, który sprawia, że wszystkie inne składniki dania nabierają wspaniałego charakteru.
Domowy sos pieczeniowy może nie wydawać się prosty. Nie kojarzy się on raczej z dodatkiem, który można przygotować na szybko, w domu, przed samym obiadem. A tak właśnie jest. Kiedy mamy już odpowiednie składniki, możemy stworzyć go w kilka chwil. Oczywiście niezbędnym elementem jest esencjonalny wywar. Najlepiej wykorzystać ten z gotowania lub pieczenia mięsa, idealnie wołowego. Tak powstanie naprawdę esencjonalna baza, która nie będzie potrzebowała zbyt dużej ilości dodatków, by zachwycać smakiem. Możesz użyć bulionu, który powstał tego samego dnia. Możesz jednak w trakcie przygotowywania mięsa, gdy zostanie Ci odrobina bulionu zamrażać jego niewielkie ilości w pojemniku na kostki z lodu. Jeśli nie posiadasz bulionu, możesz też sięgnąć po kostkę, choć jest to oczywiście wersja najmniej preferowana. Warto jest użyć świeżego wywaru, przygotowanego samodzielnie, by zadbać o odpowiedni smak i jakość sosu.
Dlaczego nie warto sięgać po gotowy sos? Choć produkty typu instant są niewątpliwe bardzo pomocne w czasie codziennego gotowania, to jednak ich wykorzystanie może być niezbyt korzystne w dłuższej perspektywie. Dlaczego? To produkty o bardzo dużym wskaźniku przetworzenia, więc powinniśmy dążyć do zminimalizowania ich udziału w diecie. Gotowe sosy zawierają sporo soli. Jej spożywanie w nadmiernych ilościach może być szkodliwe dla układu krwionośnego. Najnowsze badania donoszą również, że duża ilość soli może zwiększać ryzyko raka żołądka, dlatego lepiej ograniczać ją na co dzień. Co więcej, w takich produktach bardzo często pojawia się sporo kwasów tłuszczowych typu trans, które również nie pozostają obojętne dla zdrowia serca i układu nerwowego. Zamiast narażać się na skutki częstego używania tego typu produktów, lepiej sięgnąć po domowy sos.