Jak zrobić ciasto drożdżowe? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ciasto drożdżowe to bardzo popularny słodki wypiek. Jego miękka i gąbczasta struktura powstaje dzięki pracy drożdży piekarniczych. Takie ciasto można wykorzystać jako słodki wypiek na deser, ale także zamiast kanapek np. z masłem, miodem lub dżemem. Taki słodki posiłek na pewno znajdzie wielu swoich amatorów. Wypieki ze świeżymi drożdżami świetnie nadają się do posiłków słodkich i wytrawnych.
Jak zrobić ciasto drożdżowe by było pyszne, a jego przygotowanie było łatwe i szybkie? Na początku przygotuj składniki: 40 g cukru, 500 g mąki pszennej, 35 g drożdży świeżych, szklanka mleka, 3 żółtka jaj i 100 g masła. Z tych rzeczy przygotujesz rozczyn oraz ciasto. Uspokajam, że przepis na ciasto drożdżowe jest prosty i na pewno sobie z nim poradzisz.
Na początku przygotuj rozczyn: rozkruszone drożdże wymieszaj z 1,5 łyżki mąki, cukru i 1/2 szklanki ciepłego mleka. Dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut by wyrosło. W tym czasie w dużej misce utrzyj żółtka z pozostałym cukrem z pomocą miksera. Do masy z żółtek dodaj pozostałą mąkę, wyrośnięty rozczyn oraz pozostałe mleko. Całość delikatnie wymieszaj drewnianą łyżką. Następnie zacznij wyrabiać ciasto rękoma lub z użyciem miksera planetarnego. W rondelku umieść masło i rozpuść, po czym powoli dodaj do ciasta, cały czas wyrabiając. Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw na godzinę do wyrośnięcia. Ciasto przełóż do formy i piecz przez 40 minut w 180 st. C.
Niektórzy twierdzą, że najlepszą częścią ciasta drożdżowego jest kruszonka. Na nią również mamy sprawdzony przepis. Potrzebne będzie 50 g masła, 2 łyżki mąki i 2 łyżki cukru. Wszystkie składniki umieść w miseczce i ucieraj najlepiej palcami. Następnie ułożone w formie ciasto posmaruj białkiem jaja i posyp wierzch kruszonką. Piecz całość.
Drożdże odgrywają w tych placuszkach kluczową rolę. To dzięki dwutlenkowi węgla, który produkują po przetrawieniu cukru, ciasto drożdżowe staje się takie dobre i puszyste. Dlatego warto pilnować temperatury mleka. Zbyt zimny płyn spowoduje, że fermentacja będzie przebiegała zbyt wolno. Natomiast gorące mleko sparzy drożdże, co doprowadzi do ich inaktywacji i zaczyn nie urośnie.
Do wykonania ciasta można użyć również cukru waniliowego, ponieważ nadaje on niesamowitego zapachu całemu ciastu. W sklepach można spotkać najczęściej cukier wanilinowy. Jest to tzw. chemiczna podróbka prawdziwego cukru waniliowego. Wanilina jest to środek syntetyczny pozyskiwany z ligniny. Nie ma tak mocnego aromatu, jak wanilia, ale stosowana jest na dużo większą skalę, ponieważ jest dużo tańsza. Wanilia to roślina z rodziny storczykowatych. Jej owoce, czyli laski wanilii osiągają wartość do 30 zł za sztukę. Dlatego też producenci żywności częściej sięgają po wanilinę, a na półkach sklepowych można znaleźć tani cukier wanilinowy.
Cukier waniliowy jest dość drogim produktem, ale można spokojnie przygotować go samodzielnie za około 12 złotych, gdy ta sama ilość w sklepie kosztować będzie około 60 złotych. Do jego wykonania potrzebujesz laskę wanilii i 300 g cukru lub słodzika. Laskę przekrój na pół i wyskrob nasiona. Następnie pozostałą pokrywę nasienną pokrój na małe kawałki. Całość wrzuć do cukru, zamknij naczynie i mocno potrząśnij, aż kawałki wanilii pomieszają się z cukrem. Takie słodzidło gotowe jest po około dwóch tygodniach, gdy nabierze wspaniałego aromatu.
Domowe wypieki to nie tylko pewność użytych składników, ale również czas, który możecie spędzić z bliskimi w kuchni. Rodzinna współpraca przy takich słodkościach to świetny czas na rozmowę i oderwanie się od zewnętrznego świata, w tym telefonu czy komputera. A satysfakcja ze świetnie wykonanej pracy, nagrodzona pysznymi rogalikami jest jeszcze większa.