Jak zrobić chleb? Co jeszcze warto wiedzieć?
Chleb to pieczywo, które otrzymuje się z wypieku ciasta stanowiącego połączenie mąki, wody, soli i dodatków, do których zaliczyć możemy drożdże lub zakwas. Wyróżnić możemy chleb żytni zdrowy oraz biały, chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Chleb można wypiec również z mąki jęczmiennej, kukurydzianej lub owsianej. Z chleba można przygotować kanapki, tosty lub grzanki. Przepis na chleb jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Pyszny chleb wypiekany w domu nie zawiera konserwantów.
Jak zrobić chleb na zakwasie? Przygotuj pół kilograma mąki, odrobinę soli, 150 gram zakwasu, 450 ml wody oraz ulubione dodatki (np. nasiona słonecznika). Na początek formę, w której będziesz wypiekał, pieczywo wysmaruj olejem i oprósz ją mąką. Do miski wsyp mąkę, sól, zakwas oraz dodatki. Następnie wlej wodę i składniki dokładnie wymieszaj do uzyskania jednolitej, lekko klejącej masy. Ciasto na chleb przełóż do foremki, wygładź je łyżką oraz namoczoną w wodzie dłonią. Foremkę owiń folią i odstaw na 4-5 godzin do wyrośnięcia. Po tym czasie chleb upiecz. Temperatura pieczenia chleba na zakwasie wynosi 210°C. A ile czasu piec swojski chleb na zakwasie? Chleb wypiekaj przez około godzinę.
A jak upiec chleb na drożdżach? Przygotuj pół kilograma mąki chlebowej, 2 szklanki wody, ćwierć kostki drożdży świeżych, płaską łyżeczkę cukru, odrobinę soli, 2 łyżki oleju oraz dodatki. W misce wymieszaj mąkę oraz sól. Do drugiej miski pokrusz drożdże, dodaj cukier oraz lekko ciepłą wodę i składniki dokładnie wymieszaj. Następnie do miski z drożdżami dodaj olej oraz mąkę z solą i ciasto wyrabiaj do całkowitego połączenia się składników. Na tym etapie dodaj dodatki i dokładnie wymieszaj ciasto na chleb. Miskę z ciastek przykryj ręcznikiem kuchennym i pozostaw w ciepłym miejscu na 30 minut. Po tym czasie ciasto chlebowe umieść w keksowe wysmarowanej olejem i wysypanej mąką. Smaczny domowy chleb piecz w piekarniku nagrzanym do 190°C przed około godzinę. Po tym czasie chleb wyciągnij z blaszki i pozostaw do wystudzenia.
A co to jest zakwas? Zakwas do chleba to mieszanina wody oraz mąki. Składniki do przygotowania zakwasu są dostępne w większości sklepów spożywczych. W dobrze przygotowanym zakwasie występuje kilkadziesiąt drożdży oraz bakterii. Najważniejsze w zakwasie są bakterie, które produkują kwas mlekowy oraz kwas octowym.
Natomiast czym jest zaczyn? Zaczyn na chleb to zakwas chlebowy wymieszany z wiekszą ilością mąki, wody. Zaczyn pozostawia się na noc w ciepłym miejscu, pod przykryciem a następnego dnia dodaje się mąkę do wypieku chleba.
Podsumowując domowy chleb do doskonała propozycja na smaczne pieczywo na śniadanie lub kolację. Najlepszy chleb jest dobry do spożycia po wystudzeniu. Chleb możemy wykorzystać do przygotowania pysznych kanapek z dodatkiem sera, wędlin oraz świeżych warzyw. Dodatkowo pieczywo świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup lub gulaszy. Domowy chleb nie zawiera konserwantów. Chleb żytni pełnoziarnisty zawiera dużo więcej błonnika pokarmowego niż chleb pszenny.