Jak zrobić chałwę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Chałwa to pyszny specjał, który powstaje głównie na bazie sezamu. Choć można bez problemu kupić w każdym większym sklepie, to jednak najlepsza jest ta domowa. A więc jak zrobić chałwę samemu? Oto sprawdzony i prosty przepis:
- Przygotuj wszystkie potrzebne składniki:
- sezam (225 g),
- miód (100 g),
- orzechy włoskie (30 g).
- Sezam podpraż na suchej patelni i wrzuć do miski. Przestudź.
- Sezam i orzechy zmiel na proszek.
- Do sezamu dodaj miód i dobrze wymieszaj.
- Masę uformuj w wałek i owiń folią spożywczą.
- Chałwę włóż do lodówki na całą noc.
Przepis na domową chałwę to najlepszy wybór dla osób, które chcą odtworzyć ten smaczny deser, jednak z mniejszym dodatkiem cukru. To również dobry wybór dla osób z celiakią, dzięki samodzielnemu przygotowaniu, można mieć pewność, że chałwa jest wolna od glutenu. Można przygotować ją z pasty sezamowej dostępnej w sklepie lub zmielić je samodzielnie w domu. Przyda się do tego dobry młynek do kawy lub blender. Ten przepis udowadnia, że można zrobić prawdziwą, tradycyjną chałwę zupełnie samodzielnie.
Czym jest chałwa? Chałwa to słodka przekąska zrobiona z miazgi nasion oleistych. W Polsce najbardziej znana jest chałwa sezamowa. Może być jednak zrobiona z innych nasion. Najczęściej spotykamy chałwy greckie lub tureckie. Chałwa to słodycz, która może być zdrową przekąską, o czym jeszcze dokładnie napiszemy. Ten deser sprzedawany jest w formie batonika lub w większych kawałkach. Ale ten smakołyk nie kończy się tylko na ziarnach sezamu i słonecznika. Można dodać do niej zapachu waniliowego, rozmaitych bakalii czy kakao. Tylko tyle i aż tyle, żeby powstał bardzo smaczny i lubiany deser.
Można spotkać różne rodzaje tego przysmaku, na ryku zwykle znajduje się:
- chałwa turecka,
- chałwa indyjska,
- chałwa grecka,
- chałwa ukraińska,
- chałwa rosyjska.
Wszystkie te przysmaki nieco różnią się od siebie, głównie użytymi składnikami. Przykładowo, w Rosji i na Ukrainie do jej produkcji używa się nasion maku, słonecznika lub orzechów, a do masy dodaje się np. bakalie czy olejki eteryczne. Natomiast w Indiach można spotkać się ze smakołykiem na bazie gotowanej w mleku marchewki wzbogaconej różnymi przyprawami.
Czy chałwa jest zdrowym słodyczem? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie za bardzo. Chałwa zawiera przecież dość sporo kalorii. Porcja tego przysmaku o wadze 100 g, zależnie od obecności i rodzaju dodatków, dostarcza do organizmu nawet między 500 a 600 kcal. Wynik ten jest jednak uzasadniony, kiedy weźmie się pod uwagę wysoką wartość odżywczą chałwy. Z racji tego, że chałwa zrobiona jest z nasion, zawiera ona dużo tłuszczów. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ większość to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są dobre dla organizmu. Chałwa to także źródło witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6), witaminy E oraz magnezu, żelaza, cynku i fosforu.
To doskonały wybór na deser. Masz ochotę na pyszną sezamową chałwę? Nic prostszego! Przygotuj tylko potrzebne składniki i zabierz się do gotowania. Całość można zrobić również z dziećmi i sprawić im naprawdę dobrą zabawę.