Jak zrobić brownie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Brownie to proste i smaczne ciasto czekoladowe. Choć bez problemu można znaleźć go w dużej ilości sklepów, to jednak domowe jest po prostu najlepsze. Wypieki na bazie kakao i czekolady cieszą się naprawdę dużą popularnością. To dobre rozwiązanie do kawy.
Brownie to, niezwykle proste ciasto, do jego przygotowania wystarczy tylko kilka prostych kroków. A więc jak zrobić brownie? Poniżej najprostszy przepis na brownie:
- Przygotuj wszystkie składniki:
- czekoladę deserową 100 g,
- masło 125 g,
- cukier 180 g,
- jajko,
- mąka pszenna 80 g.
- Masło z cukrem przełóż do rondelka i podgrzej, cały czas mieszając, aż do roztopienia i połączenia składników.
- Do masy dodawaj powoli czekoladę, cały czas mieszając.
- Masę wymieszaj i ostudź.
- Do masy wbij jajka, zamieszaj. Dodaj suche składniki.
- Przełóż do małej formy "20 × 20".
- Brownie, piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez ok. 25 minut.
Teraz gdy wiesz już jak upiec pyszne brownie, spokojnie możesz przygotować je na co dzień, jako wspaniały deser do kawy. Przepisy na najlepsze ciasta na bazie kakao i czekolady znajdziesz w tym wpisie. A wszystkie składniki znajdziesz w swojej spiżarni. Ciasto robi się niezwykle szybko w piekarniku, dlatego sprawdzi się, nawet gdy nie masz czasu na pieczenie.
Brownie to, ciasto bardzo niepozorne. Małe, niezbyt puszyste, brązowe. Jednak pierwsze wrażenie zmienia się zupełnie po spróbowaniu go. Choć może nie prezentuje się pięknie, to w smaku jest niezwykle czekoladowe i bardzo słodkie. Dlatego ma tak wielu miłośników. To ciasto pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Kruchy, lekko popękany wierzch i oszałamiająco czekoladowy, prawie płynny środek, to idealna definicja tego słodkiego wypieku. Najpopularniejszym dodatkiem do brownie są orzechy. Upieczone ciasto powinno być wilgotne w środku z chrupiącą skorupką na zewnątrz. Kroi się je na niewielkie porcje, najczęściej w formie kwadratów.
Pierwsze opublikowane przepisy na brownie pochodzą z 1904 roku. Według legendy Mildred Brown Schrumpf podczas pieczenia tradycyjnego ciasta czekoladowego zapomniała dodać do niego proszek do pieczenia. Nie zraziła się jednak i upieczone ciasto pokroiła na małe kawałki i zaserwowała na przyjęciu. Ciasto jednak cieszyło się tak dużą popularnością, że przestało być kulinarną pomyłką, a jest pełnoprawnym deserem. W większości wypieków zmorą jest niewyrośnięte ciasto i tak zwany zakalec. Nie w tym wypadku! Brownie, naturalnie wygląda jak ciasto niewyrośnięte i lekko niedopieczone. Taka już jego natura.
Głównym składnikiem tego ciasta jest gorzka czekolada. Czekolada ma działanie prozdrowotne, zmniejszając ryzyko m.in. chorób sercowo-naczyniowych. Dobrej jakości gorzka czekolada jest bogata w węglowodany, tłuszcze, a także błonnik. Ponadto kakao zawiera w sobie wysoką zawartość witamin (wśród których znaleźć można witaminy z grupy B, A i E) oraz składniki mineralne (wapń, potas, fosfor, cynk, żelazo i magnez). Gorzka czekolada dostarcza także związków polifenolowych o właściwościach antyoksydacyjnych oraz niewielkie ilości kofeiny. Ważna jest jednak ilość, którą spożyjemy oraz zawartość kakao. Zaleca się nie przekraczać 20 g dziennie, czyli około 1/5 tabliczki gorzkiej czekolady.