Jak zawijać krokiety? Co jeszcze warto wiedzieć?
Krokiety to danie idealne dla miłośników tradycyjnej kuchni polskiej. Smakują wybornie, zwłaszcza usmażone w złocistej, chrupiącej panierce. Będą świetną propozycją na smaczny i sycący obiad dla całej rodziny. Nadają się również bardzo dobrze jako przekąska na imprezy. Krokiet to z francuskiego croquette, czyli rodzaj pasztecika. W wielkim skrócie jest to podsmażony naleśnik wypełniony dowolnym farszem na słono.
Krokiety, które doskonale znamy w Polsce od wielu lat, wbrew pozorom mają bardzo długą historię. Warzywa i mięso smażone na głębokim tłuszczu znane są już od czasów starożytności, lecz to mieszkańcy Francji obtoczyli je słynną panierką. Dlatego też ich nazwa wywodzi się właśnie od francuskiego słowa.
Ich przygotowanie nie należy jednak do najprostszych, ponieważ składa się z kilku elementów, takich jak farsz, naleśnik oraz panierka. Każdy z nich wymaga dopracowania, aby końcowy efekt był zadowalający, to znaczy panierka chrupiąca, naleśnik puszysty i idealnie zawinięty, a zamknięty w nim farsz miękki i aromatyczny.
Krokiety przygotowuje się na bazie dowolnego farszu i naleśników. Jednak dla wielu osób najbardziej problematyczną częścią przygotowania ich stanowi to, jak zawijać krokiety. Proces zwijania naleśników przypomina nieco zawijanie gołąbków, poniżej znajdziesz sprawdzony sposób:
- Naleśnik rozłóż na talerzyku lub deseczce.
- Łyżką nałóż farsz na dolny brzeg naleśnika, zostawiając mały margines.
- Brzegi naleśnika złóż do środka.
- Dolny brzeg naleśnika nałóż na farsz i zroluj, aż do końca.
- Krokiety układaj zawijaniem do dołu.
Krokiety można przygotować w wielu różnych konfiguracjach. Najpopularniejsze to:
- krokiety z kapustą i grzybami,
- krokiety z mięsem,
- krokiety z serem i z pieczarkami.
Jednak zwykle przepis na nie podaje dokładnej instrukcji jak zawijać naleśniki, przez co proces przygotowania może być nieco kłopotliwy. Jeśli zastanawiasz się, jak się zwija krokiety szybko i łatwo, to powyższy opis powinien być pomocny. Jednak jeśli zastanawiasz się nie tylko jak składać naleśniki, ale również jak można je przygotować, na tej stronie znajdziesz kilka pomysłów na to danie.
Oczywiście najlepsze krokiety, to te domowe, tradycyjnie przygotowuje się je głównie na święta. Zwłaszcza te w wersji wegetariańskiej z kapustą i grzybami. To farsz najpopularniejszy, jednak istnieje wiele modyfikacji. Na co dzień zwykle wybierana jest opcja z mięsem. Świetnie sprawdzi się tutaj mięso z rosołu, które wystarczy drobno zmielić. Zamiast grzybów można zrobić krokiety z pieczarkami, które są tańsze i łatwiej dostępne.
Zwykle najpierw zaczyna się od przygotowania farszu, a dopiero później smaży się naleśniki. Puszyste, delikatne ciasto naleśnikowe chętnie przyjmuje smaki pochodzące z farszu. Dlatego Twoje ulubione nadzienie do krokietów idealnie skomponuje się z delikatnym w smaku naleśnikiem. Naleśniki możesz wykonać z różnego rodzaju mąk, na przykład pszennej, pszennej pełnoziarnistej, kukurydzianej, gryczanej, ryżowej lub kombinacji kilku różnych mąk.