Jak zawekować bigos? Co jeszcze warto wiedzieć?
Bigos to niezwykle popularne polskie danie. Zwykle przygotowuje się jego dużą porcję. Wiele osób zastanawia się co w takim wypadku zrobić. Szkoda przecież wyrzucać dobrego dania, jest to nieekonomiczne i złe dla środowiska. Na szczęście bigos można przechowywać nieco dłużej. Jedną z popularnych metod przedłużania zdatności do spożycia jest rozlewanie na ciepło i wekowanie. Wiele osób zastanawia się jednak czy bigos można wekować. Tak, jak najbardziej, jest to potrawa, która świetnie sprawdzi się w słoikach. A więc jak zawekować bigos?
Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- w dużym garnku - bigos przełóż do czystych, wyparzonych i suchych słoików. Na dnie dużego garnka ułóż ściereczkę oraz słoiki, a garnek wypełnij wodą. Wodę zagotuj, a po zagotowaniu zmniejsz gaz do minimum i gotuj całość przez 20 minut. Słoiki wyjmij i pozostaw do wystygnięcia.
- w piekarniku - Do zimnego piekarnika elektrycznego lub gazowego włóż chłodne słoiki z jedzeniem. Włącz nagrzewanie piekarnika do 130 st. Celsjusza. Następnie, gdy urządzenie osiągnie taki poziom ciepła, trzymaj słoiki przez 20-30 minut wewnątrz. Słoiki wyjmij i pozostaw do wystygnięcia.
To pomysł na ułatwienie gotowania, zwłaszcza przed świętami. Nie musisz bigosu przygotowywać przed samą uroczystością, wystarczy, że zawekujesz słoiki i pozostawisz je w chłodnym miejscu - lodówce lub piwnicy. Dzięki temu przed samym ucztowaniem po prostu podgrzejesz jedzenie. To sprawdzony sposób, który pozwala oszczędzić mnóstwo czasu i nerwów.
Jak zrobić dobry bigos? Bigos to danie specyficzne. Nie da się go ugotować w jeden dzień. Można próbować, jednak wtedy jego smak nie będzie zbyt zachwycający. Bigos lubi być wiele razy podgrzewany, dlatego najczęściej gotuje się go przez kilka dni z rzędu. Mieszając kapustę i inne składniki.
Bigos może występować w wielu różnych konfiguracjach. Najpopularniejszy jest ten z dużym dodatkiem mięs. To danie niezwykle odżywcze i sycące. Miłośnicy mięs na pewno będą nim zachwyceni, jednak nie jest to potrawa dla każdego. Zamiast tego można też przygotować wersję zupełnie roślinną. Zamiast kawałków mięsa, czy kiełbasy, dodać do niego suszonych grzybów i daktyli. Można też nieco go urozmaicić - dodając na przykład wędzone tofu, czy rodzynki. Całość dobrze obficie doprawić kminkiem. To przyprawa, która poprawia trawienie, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy sięgnie się po wersję mięsną - z dużą ilością białka i tłuszczów, kminek potrafi wtedy przynieść dużą ulgę dla układu pokarmowego.
Teraz gdy wiesz już, jak wygląda pasteryzacja bigosu w słoikach, nie musisz martwić się, gdy ugotujesz za dużo tego dania. Wiesz już jak zagotować słoiki z bigosem, by nic się nie zmarnowało, dlatego śmiało możesz ugotować większą porcję tego pysznego dania. Prawda jest taka, że im dłużej bigos leżakuje, im więcej jest podgrzewany i chłodzony, tym lepiej smakuje, dlatego nie musisz martwić się, że taki zabieg negatywnie wpłynie na jego smak. Koniecznie sprawdź przygotowane w tym wpisie inspiracje na wspaniały bigos, jeśli nie bardzo wiesz, jak zrobić to danie.