Jak zapleść chałkę?

Jak zapleść chałkę
Jak zapleść chałkę
ikona podziel się
Opublikowano: 15.02.2023 r., 2:06 | Autor: Oliwia Gawron

Chałka to rodzaj słodkiego pieczywa, które jest przygotowane z ciasta drożdżowego. Chałka z kruszonką jest niezwykle efektowna pod jednym warunkiem, koniecznie trzeba prawidłowo zawinąć warkocz.

Zatem, jak zapleść chałkę?

  1. W pierwszej kolejności podziel ciasto na 4 części.
  2. Uformuj kulę, a następnie rozwałkuj na równe w grubości wałki.
  3. Złącz wszystkie wałki na górze i a resztę wyprostuj.
  4. Zaczynaj zaplatanie od lewej strony, nałóż skrajny wałek pod środkowy od dołu, a następnie skrajny prawy wałek pod środkowy z góry i tak naprzemiennie.
  5. Chałkę zakończ, łącząc wszystkie wałki razem i zagniatając ciasto pod spód.

Jak zapleść chałkę? Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli znudziło Ci się tradycyjne pieczywo na śniadanie lub chcesz trochę odmienić swoje kulinarne poranki w kuchni koniecznie postaw na chyba wszystkim znany rodzaj słodkiego pieczywa, jakim jest chałka.

Nie ma nic lepszego niż chałka z kruszonką, dlatego dzisiaj przedstawię Ci mój sprawdzony przepis na domową chałkę, którą przygotujesz z podstawowych składników bez większych problemów. Dowiesz się również jak zapleść chałkę, możesz zrobić to. 3 części, ale też z 4 lub z 6. Decyzja należy do Ciebie, pamiętaj jednak, że im więcej wałków do zaplatania warkocza tym sprawa robi się bardziej skomplikowana.

Będzie to idealny pomysł na słodką przekąskę dla dzieci w ciągu dnia, ale też na śniadanie.

Chałka powstaje z takich składników jak: mąka, mleko, masło, cukier oraz drożdże.

W moim przepisie użyłam mąkę pszenną, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.

Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.

W moim przepisie użyłam cukier biały, zamiast niego możesz użyć cukier brązowy, nie robi to jednak wielkiej różnicy. Każdy rodzaj będzie dobry.

Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.

Zatem, jak zrobić chałkę i kruszonkę do niej?

W pierwszej kolejności z podanych składników oddziel, 30 g mąki, 40 g masła i 30 g cukru. Z nich powstanie kruszonka. Mąkę przesiej do miski, dodaj cukier, sól i drożdże. Mleko podgrzej w rondelku, a masło rozpuść, wlej do suchych składników. Wymieszaj. Wyrób ciasto hakiem, a następnie uformuj kulę. Podziel ją na 2 lub 3 mniejsze, z każdej rozwałkuj po 4 wałki ciasta. Zawiń chałki i przełóż je na blaszkę do pieczenia. Odstaw na 30 minut do wyrośnięcia. Wcześniej odłożone składniki na kruszonkę wymieszaj i utrzyj w palcach, posyp chałki. Upiecz je w piekarniku przez 20 minut w 180 stopniach.

Skoro już znasz mój przepis na chałkę z kruszonką oraz wiesz, jak wygląda jej zawijanie, koniecznie postaw na domową chałkę i przygotuj swój warkocz.

Domowa wersja będzie zawsze najlepsza, dlatego koniecznie zapamiętaj mój sprawdzony przepis i przekonaj się, jaka jest smaczna i dobra dla całej rodziny.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto