Jak zapeklować szynkę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zastanawiasz się jak zapeklować szynkę? Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- Peklowanie na sucho - polega na wtarciu przygotowanej wcześniej mieszanki przypraw i ziół w mięso, bez dodatku wody, a następnie pozostawienie go do odpowiedniego skruszenia i zamarynowania. Trwa to od kilku do kilkunastu dni.
- Peklowanie na mokro - przyprawy należy rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie trzeba marynować w niej mięso. Proces przebiega podobnie jak przy peklowaniu na sucho.
Do przygotowania mieszanki peklującej potrzebujesz odpowiedniej ilości soli peklującej - zwykle przyjmuje się, że powinno to być około 40 gramów peklosoli - na 1 kg mięsa. Mięso należy zamarynować w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze 2 – 8 stopni Celsjusza.
To sprawdzony sposób, by przygotować mięso przed dalszą obróbką, zwłaszcza przed wędzeniem. To pomysł na to jak zwiększyć smakowitość mięsa, ale również przedłużyć jego zdatność do spożycia.
Wiele osób zastanawia się jak peklować mięso odpowiednio. Jest to bowiem kluczowy krok przed wędzeniem, czy pieczeniem. Peklowanie mięsa zwykle pomaga więc przygotować kawałek mięsa i nadać mu odpowiedniego smaku, Jest więc ważne, by dobrać odpowiednie przyprawy. Najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju zioła - majeranek, tymianek, rozmaryn. To te, które doskonale komponują się ze smakiem szynki.
Zastanawiasz się ile czasu peklować szynkę? Jeśli planujesz poddać ją później wędzeniu, to zwykle należy to robić przez kilka dni. Producenci peklosoli polecają peklowanie na mokro przez 7 – 10 dni. Wszystko zależy od grubości i wielkości posiadanego mięsa. Podobnie w przypadku peklowania na sucho. Jeśli zależy Ci tylko na uzyskaniu lepszego smaku i konsystencji mięsa, a zamierzasz je piec, czy smażyć, to wystarczy kilkanaście do kilkudziesięciu godzin.
Peklowanie w domu to doskonała opcja na to, by stworzyć własnoręcznie wędlinę. Domowy przysmak na bazie mięsa jest zdrowszy niż te sprzedawane w sklepach. Szynka wieprzowa nie jest uważana za najzdrowsze mięso, jednak w umiarkowanych ilościach może pojawiać się w diecie. Warto jednak pamiętać, by nie dodawać do niej zbyt dużych ilości soli. Warto postępować z wytycznymi producenta, które zwykle podane są na opakowaniu peklosoli. Najczęściej przyjmuje się, że na 1 kg mięsa, należy jej użyć około 40 g. Jednak jeśli nie przepadasz za bardzo słonymi daniami, wystarczy nieco mniej.
Domowa zalewa powinna składać się z ulubionych ziół i przypraw. Skład solanki do peklowania mięsa jest zadziwiająco krótki i sprowadza się do kilku produktów, które na co dzień większość kucharzy posiada w swoich zapasach. Jest to przede wszystkim kombinacja wody i soli, które należy połączyć w odpowiednich proporcjach. Solanka do mięsa, dla podkreślenia smaku wyrobu, wymaga dodania kilku przypraw. Najpopularniejsze to liść laurowy oraz ziele angielskie. Gotowe mięso będzie nie tylko soczyste, ale też aromatyczne. W sklepach można kupić gotowy zestaw do peklowania, co będzie dużym ułatwieniem dla początkujących kucharzy. Przepis na domową solankę znajdziesz również w propozycjach na tej stronie. Warto z niego skorzystać, jeśli planujesz wędzenie mięsa. Choć co prawda najlepiej sprawdzają się domowe, stare przepisy, to czasami warto poeksperymentować i połączyć w solance zupełnie nowe przyprawy, które mogą urozmaicić każdy przepis.