Jak zaparzyć siemię lniane? Co jeszcze warto wiedzieć?
Siemię lniane to inaczej nasiona lnu zwyczajnego, które pod tą nazwą spotkamy głównie w miejscach z zielarskimi środkami leczniczymi. Nasionka mają szarobrązową barwę i niedużą wielkość, ok. 2-3 mm. Len zwyczajny to roślina pochodząca z Bliskiego Wschodu. Obecnie jest rośliną uprawną również w Polsce, choć czasami dziczeje. To wysoka roślina z prostą cienką łodygą zakończona kwiatami o biało-niebieskiej barwie. Torebki nasienne zawierają około 10-12 oleistych nasion, które w przemyśle spożywczym znajdziemy właśnie pod nazwą siemienia lnianego.
Siemię lniane jest bardzo popularne ze względu na swoje wartości odżywcze. 100 g nasion siemienia dostarcza około 530 kcal, w tym 18 g białka, 30 g węglowodanów i 42 g tłuszczów, szczególnie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Siemię lniane zawiera również wiele witamin tj. witamina C, B1, B2, B3, B6, B12 oraz witaminę E. I choć nie należy zapominać o jej wartościach, to nie to sprawiło, że był to bardzo popularny środek w życiu naszych babć. Bardzo często nasiona lnu zwyczajnego dodawano podczas pieczenia chleba czy jako posypkę do innych wypieków. Obecnie siemię lniane wykorzystuje się również jako dodatek np. do owsianek.
Z nasion pozyskuje się również olej lniany, który można wykorzystywać jako dodatek na zimno np. do sałatek. Wzbogaca on dietę w istotne dla zdrowia kwasy tłuszczowe wielonienasycone, które szczególnie polecane są dla osób, u których istnieje lub jest ryzyko choroby układu krążenia, chorób o podłożu zapalnym, nadciśnienia, miażdżycy czy hipercholesterolemii. Doceniany jest także w kosmetyce, gdzie dodawany jest do środków przyspieszających regenerację skóry, odżywczych i przeciwzmarszczkowych. Stosowany jest także do olejowania włosów, które ma za zadanie odżywić i poprawić ich strukturę. To również super pomysł, jeśli szukamy wielofunkcyjnego i dobrego dla zdrowia podarunku np. dla babci.
Dużo częściej jednak można spotkać się z tym, że siemię lniane ma wspomóc w różnych bolączkach układu pokarmowego, oddechowego oraz skóry. Jednak jak te ziarna w twardej łupinie mogą pomóc np. na stan skóry? Poprzez namoczenie.
Jak zaparzać siemię lniane do picia? Można zrobić to na dwa sposoby. Aby przygotować napar potrzebny będzie len w ziarnach lub siemię mielone.
- Wystarczy jedną łyżeczkę mielonych nasion zalać gorącą wodą (powyżej 42 st. C) i mieszając odczekać kilka minut aż powstanie kleik lub rzadki żel.
- Kolejny sposób to zalanie 2 łyżek całych ziaren wrzącą wodą. Następnie napar należy przykryć i parzyć przez 15 minut. Po ostudzeniu jest najlepszy do picia.
- Można również zalać dwie łyżki siemienia szklanką chłodnej wody i odstawić na noc do namoczenia.
- Można również 5 łyżek nasion wsypać na sitko i zalać szklanką zimnej wody, by po dobie otrzymać żel z oddzielonymi już ziarenkami.
Jeśli zależy nam na tym, by pozyskać z nasion jak najwięcej kwasów omega to woda nie powinno mieć więcej niż 40 stopni Celsjusza. W wyższej niż ta temperaturze nasiona lnu zostaną pozbawione drogocennych kwasów tłuszczowych.
Jednak jeśli interesuje Cię to, by siemieniem lnianym wspomóc leczenie zaparć to wystarczy przez dwa-trzy dni pić taki kleik. Jak często pić taką miksturę? Wystarczy 3 razy dziennie po 5 gram nasion zmielonych lub całych wymieszanych z wodą. Po około dobie sam przekonasz się, że ten sprawdzony sposób naprawdę działa.
Jeśli chcesz, by siemię zadziałało, jako środek, osłaniający błony śluzowe jelit i żołądka to 5-10 g nasion zalej 150 ml letniej wody i zostaw na godzinę. Następnie odcedź nasiona i wypij tylko powstały żel. Taki kleik możesz również przygotować na herbacie rumiankowej lub z ziela krwawnika.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić masę, która przyspieszy proces gojenia lub zmniejszy stany zapalne skóry, to wykonaj pastę, wykorzystując zmielone ziarna z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Dzięki temu powstanie papka, którą należy położyć na skórze jak okład.
Niewłaściwe przygotowanie nasion lnu może być toksyczne ze względu na obecne w nich związki cyjanogenne. Jednak by zapobiec zatruciu wystarczy spożywać całe nasiona lub zmielone nasiona zalane wrzątkiem, lub gorącą wodą (powyżej 42 st. C). Również nasiona zmielone trafiając do kwaśnego środowiska żołądka, będą miały zniwelowane niebezpieczne działanie. Jednak warto też zwrócić uwagę, że aby dawka zawarta w mielonym siemieniu była toksyczna, należałoby zjeść na raz około 120 g mielonych ziarenek, co jest niewykonalne.
Mam nadzieję, że wiesz już, jak prawidłowo parzyć siemię lniane by jak najlepiej przesłużyło się Twojemu zdrowiu!