Jak zamarynować udziec z indyka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Indyk to niskokaloryczny i chudy rodzaj mięsa, który często gości na naszych stołach. Indyk, zaraz obok kurczaka to najpopularniejszy rodzaj mięsa drobiowego w naszym kraju. Ma mniej kalorii i więcej białka od kurczaka, a w dodatku mięso jest wolne od antybiotyków, czy hormonów. Jednak wiele osób zastanawia się, jak dobrze przygotować to mięso. Mięso z indyka idealnie nadaje się na gulasz, kotlety lub gołąbki. Najczęściej używa się filetów z piersi indyka, jednak innym, nieco miej popularnym, choć równie smacznym kawałkiem, który świetnie sprawdzi się na obiad, jest udziec z indyka.
Udziec z indyka to mięso delikatne, jednak wymaga odpowiedniej oprawy, czyli dobrej marynaty. To dzięki niej zyskuje wspaniałego smaku. A więc jak zamarynować udziec z indyka?
- Przygotuj odpowiednią marynatę: zmieszaj oliwę z oliwek (80 ml) z ulubionymi przyprawami, ziołami oraz solą i pieprzem. Świetnie sprawdzi się:
- tymianek,
- estragon,
- oregano,
- majeranek,
- czosnek.
To prosta marynata jednak bardzo smaczna. Możesz też wzbogacić ją o musztardę.
- Dokładnie wymieszaj składniki marynaty.
- Marynatę wyłóż na płat mięsa i postaraj się pokryć nią całą powierzchnię udźca.
- Odstaw mięso na co najmniej godzinę do lodówki. Po takim marynowaniu udziec nadaje się już do pieczenia.
To marynata, która sprawdzi się świetnie nie tylko do udźca, możesz jej użyć także do fileta. Marynata jest niezbędnym elementem, by mięso było smaczne i delikatne. Ta powyżej jest szybka, łatwa i najlepsza do indyka. Choć w sklepie można znaleźć mnóstwo różnych rodzajów marynat, to jednak ta domowa jest najsmaczniejsza. W dodatku wszystkie potrzebne przyprawy znajdziesz w swojej spiżarni.
Czy warto włączyć indyka do swojej diety? Oczywiście, to jedno z bardziej odżywczych mięs. Mięso indycze, uznawane jest za źródło białka pełnowartościowego, co oznacza, że jego spożycie zapewnia równowagę azotową w organizmie oraz dostarcza aminokwasów egzogennych w proporcjach, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie ich w syntezie białek ustrojowych, a młodym organizmom zapewniają wzrost. To również dość niskokaloryczny produkt. W 100 g indyka jest od 80 do 100 kcal, w zależności od części. Najmniej kalorii ma pierś, a najwięcej udo. Jest to białko pełnowartościowe, zawierające komplet wszystkich aminokwasów egzogennych. Dodatkowo jest łatwostrawne, ponieważ zawiera niewielkie ilości tłuszczu. Ze względu na mały udział tłuszczu świetnie sprawdza się na diecie lekkostrawnej, czy redukcyjnej. Nie wpływa również negatywnie na układ krwionośny. Indyk stanowi znakomite źródło witaminy B3, która odpowiada za prawidłowy rozwój komórek nerwowych, a także produkcję krwinek czerwonych.
Teraz gdy wiesz już ile czasu marynować mięso, możesz spokojnie sięgać po udziec na co dzień. Jeśli potrzebujesz inspiracji na jego przygotowanie, to sprawdzony przepis znajdziesz w tym wpisie. Koniecznie przetestuj te propozycje na soczysty udziec. Idealnie smakuje on połączony z ziemniakami, czy kaszą. Możesz też podać go z sosem pieczeniowym i kluskami.