Jak zagęścić żurek? Co jeszcze warto wiedzieć?
Żurek to pyszna zupa, która, choć kojarzy się tylko ze świętami, spokojnie odnajdzie się na co dzień. Jedną z najpopularniejszych opcji jest żurek śląski. Jednak, choć obecnie jej przygotowanie jest znacznie prostsze - można wykorzystać żurek z butelki, to jednak nie zawsze się udaje. Największą zmorą jest zupa niezbyt gęsta. Jednak nawet w takim wypadku można ją uratować poprzez zagęszczanie żurku.
Zastanawiasz się jak zagęścić żurek? Oto najlepsze propozycje:
- przy pomocy mąki pszennej - wymieszaj 2 łyżki mąki z niewielką ilością wody lub bulionu i wlej do gotującej się zupy.
- poprzez redukcję nadmiaru wody - gotuj zupę na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając,
- przy pomocy chleba - chleb rozdrobnij i dodaj do garnka z gotującą się zupą,
- poprzez dodatek gęstej śmietany - dodaj 3 - 4 łyżki śmietany do gotującej się zupy.
Teraz gdy już wiesz, czym zagęścić żurek możesz przepis na żurek, możesz sięgać po tę smaczną zupę na co dzień. Jeśli szukasz inspiracji na to jak zrobić pyszny żurek, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden dobry przepis.
Zwykle zupę zagęszcza się mąką. To sposób najprostszy, ale również najbardziej uniwersalny - nadaje się do każdej zupy. Jednak zupę można również zabielić. A czym zabielić żurek? Idealnie sprawdzi się śmietana lub śmietanka, możesz również wykorzystać jogurt. Jeśli ograniczasz produkty zwierzęce, możesz też sięgnąć po śmietankę owsianą, która jest delikatna, ale naprawdę smaczna.
Żurek na zakwasie to zupa najczęściej podawana na Wielkanoc, ale żurek można zrobić także na zwyczajny rodzinny obiad. Tradycyjny żur na zakwasie jest bardzo dobry, ale tę zupę możesz przygotować na kilka sposobów. W zależności od wybranych dodatków zupa będzie smakować nieco inaczej. Żur to tradycyjnie zupa przyrządzana na bazie mięsnego wywaru zagęszczanego zakwasem chlebowym, zwykle z mąki żytniej mająca charakterystyczny kwaśny smak. Specjalność regionalnej kuchni polskiej, białoruskiej, czeskiej i słowackiej.
Żurek wielkanocny można przygotować na zakwasie kupnym, ale jeśli ma się ochotę, można taki zakwas zrobić samemu w domu. Wystarczy dosłownie parę minut, aby go przygotować. Później zakwas robi się już sam. Należy zamieszać go tylko raz dziennie. Po ok. 5 dniach zakwas jest gotowy. Chcąc przyśpieszyć fermentację zakwasu, należy dodać łyżkę zakwasu żytniego lub skórkę razowego chleba.
Żurek oprócz tego, że jest daniem niezwykle smacznym, ma również właściwości zdrowotne. Wynikają one przede wszystkim z jego składu. Jest nie tylko bogatym źródłem witamin z gruby B, lecz także wartościowych probiotyków. Żur może przywrócić kwasowo-zasadową równowagę w organizmie i pomóc w leczeniu nadkwasoty czy zgagi. W porównaniu z innymi zupami żurek zawiera zdecydowanie więcej błonnika, który pochodzi od warzywnego wywaru. Błonnik spowalnia wchłanianie węglowodanów i reguluje poziom insuliny, zapobiegając wahaniom poziomu cukru we krwi. Bardzo często żurek nazywany jest też barszczem białym. Chociaż te dwie zupy są do siebie bardzo podobne, to nieznacznie różnią się od siebie. Żurek jest zupą przyrządzaną na bazie mąki żytniej, natomiast barszcz biały powstaje z mąki pszennej.