Jak zagęścić zupę krem? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zastanawiasz się jak zagęścić zupę krem? Nic prostszego, możesz użyć jednej z tych metod, by Twoja zupa była odpowiednio gęsta. Oto domowe sposoby:
- zagęszczanie zupy przy pomocy mąki pszennej — to najpopularniejszy sposób. Należy wymieszać 2 łyżki mąki z niewielką ilością wody lub bulionu i rozwór wlać do gotującej się zupy;
- redukcja nadmiaru wody — w tej metodzie odkryty garnek należy pozostawić na małym ogniu i mieszać co jakiś czas. Temperatura sprawi, że woda zacznie parować i zupa zgęstnieje.
- dodanie jogurtu lub śmietany - zadbaj, by były bardzo gęste.
- dodanie kaszy - przed blendowaniem dodaj do zupy kaszkę lub kaszę.
- dodatek żółtka - odrobinę zupy wymieszaj z rozmieszanym żółtkiem i wlej do gotującej się zupy.
Zupa krem to doskonały pomysł na smaczny i zdrowy posiłek. Czasami jednak nie wychodzi ona tak gęsta, jakbyśmy tego chcieli. Wtedy bardzo często zastanawiamy się czym zagęścić ją, by była smaczna. Najczęściej stosowaną metodą jest zagęszczanie zup i sosów przy pomocy mąki. Jednak nie zawsze chcemy używać właśnie tego składnika. A więc jak najlepiej, zagęścić zupę bez mąki? Jeśli chcesz to zrobić na szybko, możesz użyć żółtka. To doskonały sposób na szybkie zaklepywanie zupy. Jeśli nie chcesz używać jajka, możesz zagęścić ją jogurtem lub śmietaną. Pamiętaj, by wybierać te dość gęste, inaczej zupa stanie się bielsza, jednak nie będzie gęsta. Zamiast śmietany możesz też sięgnąć po mleczko kokosowe, użyj tłustego i gęstego. To dobra opcja dla osób na diecie roślinnej.
Zupa krem jest łatwa w przygotowaniu. Po ugotowaniu tradycyjnej zupy wystarczy całość zblendować na gładki krem. W taki sposób możesz stworzyć pyszną zupę dyniową, czy pomidorówkę. To doskonały sposób na włączenie do swojego menu większej ilości warzyw. Dzięki temu łatwiej jest zjeść zalecaną ich porcję. Możesz też wykorzystać przygotowanie zup krem do włączenia do menu również warzyw, za którymi nie przepadasz. Kremowe zupy są idealne na jesień i zimę. Pełne warzyw, treściwe, rozgrzewające i zdrowe. Są pełnowartościowym posiłkiem, można je wykorzystać w wielu zdrowych dietach. Zupy, w tym także zupy kremy, to posiłki charakteryzujące się niską gęstością energetyczną. Oznacza to, że w dużej objętości dostarczają stosunkowo mało kilokalorii. Dlatego też stanowią dobrą propozycję dla osób stosujących dietę redukcyjną. Tradycyjna zupa i zupa krem są tak samo zdrowe. Różnią się jedynie sposobem podania. Czysta zupa ugotowana na wywarze warzywnym syci, ale nie jest kaloryczna. Możesz ugotować zupę na wywarze z chudego mięsa lub drobiu bez skórki. Aby była chudsza, po ugotowaniu wstaw wywar do lodówki i przed podgrzaniem zbierz z wierzchu widoczny tłuszcz. W zupie łączymy zwykle różne składniki - warzywa, mięso, kasze, tłuszcze, dzięki temu właściwie ugotowana zupa jest źródłem niezbędnych i dobrze przyswajalnych składników odżywczych. Pamiętaj, że najzdrowsza jest zupa świeża, przyrządzona tuż przed podaniem. Dzięki temu zachowuje najwięcej swoich właściwości i witamin.