Jak zagęścić zupę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zupa stanowi płyną lub półpłynną potrawę, która zazwyczaj ma postać wywaru, który powstaje podczas gotowania różnych składników. W tradycji polskiej stanowi pierwsze danie obiadu. Zupa jest wywarem, który powstaje podczas gotowania warzyw, owoców lub mięs i zawiera spore ilości składników mineralnych oraz witamin. Zupa stanowi doskonały pomysł na dla całej rodziny. Na stornie znajdziesz przepis na pyszną zupę w różnych wydaniach. Pewnie nie raz przez myśl przeszło Ci „czym mogę zagęścić zupę”. Najbardziej popularna jest zasmażka, jednak poniżej opisano wiele innych sposobów na zagęszczanie zup.
A więc jak zagęścić zupę? Istnieje kilka sposobów, żeby zagęścić zupę. Najczęściej wykorzystuje się dodatek mąki pszennej wymieszaną z odrobiną bulionu lub przygotowuje się zasmażkę na bazie mąki oraz tłuszczu.
Poniżej opiszę kilka sposobów zagęszczania sosów:
- zagęszczanie zupy przy pomocy mąki pszennej (czyli zaklepka) - najczęściej wykorzystuje się ten sposób do zagęszczania wielu potraw. A jak zrobić zasmażkę? W tej metodzie należy wymieszać 2 łyżki mąki z niewielką ilością wody lub bulionu i rozwór wlać do gotującej się zupy;
- redukcja nadmiaru wody — w tej metodzie odkryty garnek należy pozostawić na małym ogniu i mieszać co jakiś czas. Temperatura sprawi, że woda zacznie parować i zupa zgęstnieje. W tej metodzie warto zadbać o odpowiednio mały ogień oraz mieszanie zupy co jakiś czas, aby się nie przypaliła;
- blendowanie zup na gładki krem — to kolejny łatwy sposób na zagęszczenie pysznych zup, przyda się tutaj dobry blender z odpowiednią końcówką. Zblendowaną zupę możesz dodatkowo gotować bez przykrycia, aby zredukować ilość wody;
- dodatek gęstej śmietany — warto wykorzystać dodatek śmietany do różnych zup. Dodatek kilku łyżek gęstej śmietany świetnie zagęści zupę. Śmietanę przed dodaniem do gotującej się zupy należy zahartować z odrobiną ciepłego bulionu, a następnie dodanie do zupy. Zagęszczenie zupy śmietaną wpłynie również na smak zupy, będzie ona delikatniejsza i bardziej kremowa.
- dodatek zasmażki, którą przygotuje się na bazie masła oraz mąki — to najbardziej popularna metoda do zagęszczania zup. Aby przygotować zasmażkę na patelni należy rozpuścić odrobinę masła, dodać odrobinę mąki i energicznie mieszać składniki na patelni, aż zasmażką stanie się rumiana. Następnie do zasmażki należy dodać odrobinę wywaru z zupy, wymieszać i całość przelać do garnka z zupą.
- dodatek żółtka jaja kurzego — w tym celu do kubeczka wlej odrobinę wywaru, dodaj kilka łyżek zimnej wody oraz roztrzepane żółtko jaja. Składniki dokładnie połącz ze sobą, wlej do garnka z zupą i energicznie rozmieszaj. Zupę z dodatkiem żółtka rozgrzej, ale nie doprowadzaj do wrzenia.
Podsumowując: wiesz już czym zagęścić zupę oraz jak ją zaklepać (czyli zagęścić mąką pszenną z wodą lub bulionem). Aby zagęścić zupę bez mąki oraz bez śmietany warto wykorzystać żółtko jaja kurzego, ewentualnie zredukować nadmiar wody. Mąka pszenna chętnie wykorzystywana jest w kuchni, ponieważ posiada wiele właściwości oraz zastosowań.