Jak zagęścić gulasz? Co jeszcze warto wiedzieć?
Gulasz to danie wywodzące się z kuchni węgierskiej. Najczęściej składa się z mięsa, cebuli oraz papryki. Jednak do jego wykonania dodaje się również marchew, smalec lub oliwę, paprykę ostrą, czosnek, bulion, koncentrat pomidorowy, a także pieczarki. Najbardziej znany jest gulasz wołowy, jednak można go również przygotować z cielęciny, baraniny, mięsa drobiowego lub dziczyzny. Dalszej części dowiesz się czym zagęścić gulasz – najbardziej popularna jest zasmażka, jednak istnieje kilka innych sposobów. Gulasz stanowi doskonały pomysł na szybki i łatwy w przygotowaniu obiad dla całej rodziny. Na naszej stronie znajdziesz sprawdzony sposób do wykonania gulaszy z różnych mięs.
A więc jak zagęścić gulasz? Istnieje kilka sposobów, żeby zagęścić gulasz. Najczęściej wykorzystuje się dodatek mąki pszennej wymieszaną z odrobiną wody lub przygotowuje się zasmażkę na bazie mąki oraz tłuszczu i dodaje do potrawy.
Poniżej opiszę kilka sposobów zagęszczania gulaszy:
- zagęszczanie gulaszu przy pomocy mąki pszennej - najcześciej wykorzystuje się ten sposób do zagęszczania wielu potraw, w tym gulaszy. Aby zagęścić potrawę tą metodą wymieszaj kilka łyżek mąki z niewielką ilością wody. Rozwój dodaj do gulaszu i ponownie zagotuj gulasz.
- dodatek gęstej śmietany — warto wykorzystać dodatek śmietany zagęszczenia gulaszu. Dodatek kilku łyżek gęstej śmietany świetnie zagęści potrawę. Śmietanę przed dodaniem należy zahartować, w tym celu do zasmażki dodaj sos mięsny z gulaszu i dokładnie wymieszaj, a następnie dodaj go do całej potrawy. Zagęszczenie gulaszu śmietaną wpłynie również na jego smak — będzie ona delikatniejszy i bardziej kremowy.
- dodatek zasmażki, którą przygotowuje się na bazie masła oraz mąki — to najbardziej popularna metoda do zagęszczania wielu potraw. Aby przygotować zasmażkę na patelni należy rozpuścić odrobinę masła, dodać odrobinę mąki i energicznie mieszać składniki na patelni, aż zasmażką stanie się rumiana. Następnie do zasmażki należy dodać odrobinę wrzącej wody lub wywary z gulaszu, wymieszać i całość przelać do naczynia z gulaszem. Gulasz należy ponownie zagotować.
- redukcja nadmiaru wody — w tej metodzie odkryte naczynie należy pozostawić na małym ogniu i mieszać co jakiś czas. Temperatura sprawi, że woda zacznie parować i gulasz zgęstnieje. W tej metodzie warto zadbać o odpowiednio mały ogień oraz mieszanie potrawy co jakiś czas, aby się nie przypaliła.
- blendowanie warzyw z gulaszu na gładki krem — to kolejny łatwy sposób na zagęszczenie gulaszu. Warzywa wyciągnij z gulaszu lub ugotuj je w osobnym naczyniu i zblenduj bez wody na gładką masę. Taką masę warzywną dodaj do gulaszu i dokładnie wymieszaj. Dodanie blindowanych warzyw sprawi, że gulasz będzie bardziej gęsty.
Podsumowując wiesz już czym zagęścić gulasz Najlepiej sprawdzi się zaklepka, czyli mąka rozmieszana z odrobiną wody. Mąka pszenna chętnie wykorzystywana jest w kuchni, ponieważ posiada wiele właściwości oraz zastosowań. Aby zagęścić gulasz bez mąki oraz bez śmietany warto wykorzystać sposób z redukcją nadmiaru wody — jest to doskonała metoda, aby nie podnosić kaloryczności potrawy.