Jak wygląda zepsuty ocet jabłkowy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ocet już starożytności był używany do dezynfekowania, był też naturalnym środkiem konserwującym żywność. Został nazwany pierwszym na świecie i naturalnym lekarstwem. Ocet jabłkowy zawiera wiele minerałów i witamin takich jak potas, sód, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, krzem, witaminę A, witaminy z grupy B, C, E, P i beta-karoten. Ocet jabłkowy najlepiej dodawać do potraw. Ma wyrazisty smak i charakterystyczny zapach, który nadaje potrawom niepowtarzalnego charakteru. Nie należy spożywać octu w czystej formie. Może on bowiem negatywnie wpływać na układ pokarmowy, podrażniać śluzówkę, a także niszczyć szkliwo. Ocet często służy do przedłużania zdatności do spożycia innych produktów, dlatego wiele osób zastanawia się czy ocet jabłkowy może się zepsuć. Niestety jest to możliwe. Przyczyną są zwykle nasze błędy w jego przechowywaniu.
Ocet jabłkowy to niezwykle zdrowy dodatek, który wspaniale sprawdzi się w kuchni. Jednak źle przechowywany traci swoje właściwości i może się zepsuć. Jak wygląda zepsuty ocet jabłkowy?
- Ma zmieniony zapach - zwykle staje się on bardzo nieprzyjemny.
- Pojawił się osad - jeśli nie było go wcześniej, to znak, że ocet się zepsuł.
- Pleśń - gdy widzisz nawet niewielką jej ilość np. biały kożuch, koniecznie wyrzuć ocet. Pleśń na occie jabłkowym pojawia się rzadko, jednak jest bezwzględnym wskazaniem do wyrzucenia butelki. Stosunkowo często na powierzchni octu pojawia się dwu-, trzymilimetrowy białawy kożuch. Jeśli nie ma on charakterystycznego zapachu pleśni, to jest to objaw prawidłowy, ponieważ ów kożuch tworzą bakterie octowe.
- Stał się mętny - mętnienie jest oznaką psucia się.
- Zmienił kolor - gdy ocet ściemniał, to znak, że nie nadaje się już do gotowania.
Pamiętaj, jeśli nie masz pewności, czy twój ocet jabłkowy się zepsuł, zachowaj ostrożność i wyrzuć go. Lepiej jest zmarnować żywność niż swoje zdrowie. Zepsute produkty nie są bezpieczne dla zdrowia. Nawet jeśli ich spożycie nie powoduje żadnych negatywnych skutków zaraz po zjedzeniu, to szkodliwe substancje mogą kumulować się w organizmie, a po kilku latach prowadzić do poważnych szkód.
Octu nie musimy przechowywać w lodówce, a w zacienionym miejscu, w szczelnie zamkniętej butelce, słoiku lub karafce. To ile może stać, zależy od producenta oraz tego jak go przechowujemy. Niektórzy sądzą, że jego przydatność może nawet sięgać kilka lat po otwarciu butelki. Jednak zwykle nie jest to aż tak długo. Zwykle jest to 12 miesięcy od daty przygotowania, niezależnie od daty otwarcia.
Ocet jabłkowy można też przygotować samodzielnie w domu. Ocet jabłkowy tak naprawdę robi się sam. Przygotowania trwają kilkanaście minut (nie licząc zbioru czy kupna owoców), jednak na gotowy produkt trzeba będzie poczekać. Musi nastąpić proces fermentacji, który trwa nawet 6 tygodni. Im dłuższa i naturalniejsza fermentacja, tym lepszy i bardziej wartościowy ocet.
Teraz gdy już wiesz, po czym poznać zepsuty ocet, możesz spokojnie przejrzeć swoją kuchenną szafkę. Spokojnie, nie musisz od razu wyrzucać octu, który nie nadaje się do spożycia. W wielu przypadkach można go też wykorzystać w celach niespożywczych. Np. do czyszczenia innych powierzchni.