Jak wyczyścić patelnię? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak wyczyścić patelnię? Oto sprawdzony sposób:
- Na patelnię wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej i dodaj odrobinę octu (3-4 łyżki).
- Zalej patelnię gorącą wodą i odstaw na 30 minut.
- Gąbką dokładnie wyszoruj patelnię.
- Umyj patelnię tradycyjnie z wykorzystaniem płynu lub innego detergentu, wypłucz i odstaw do wysuszenia.
Czyszczenie patelni może czasami być nieco uciążliwe. Zwłaszcza jeśli chcemy wyczyścić ją z przypaleń. To jak wyszorować patelnie zależy głównie od tego, z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia, ale również, z czego zrobiona jest patelnia.
Doskonały pomysł na wyczyszczenie patelni stanowią domowe składniki, które zapewne masz w swojej kuchennej szafce. Najlepiej sprawdza się ocet połączony z sodą oczyszczoną. Dobrze radzą sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. Możesz też wspomóc się środkami chemicznymi, jednak uważaj, by nie były zbyt silne. Używaj tylko tych, które przeznaczone są do mycia sprzętów kuchennych. Inne mogą być szkodliwe, zwłaszcza podczas podgrzewania. Patelnię możesz też umyć druciakiem, pamiętaj jednak, że nie sprawdzi się on w przypadku patelni teflonowych. Mają one bardzo delikatną powierzchnię, o którą należy dbać i nie narażać jej na zarysowania.
Bardzo często powierzchnią trudniejszą do czyszczenia jest spód patelni. Spód patelni ma kontakt z brudnymi rusztami i palnikami kuchenki. Poza tym w czasie smażenia tłuszcz i gotująca się potrawa mogą spływać i brudzić zewnętrzną część naczynia. Dodatkowo na zabrudzenia oddziałuje wysoka temperatura i nierzadko płomienie. To sprawia, że brud się „zapieka” i jest przez to trudny do usunięcia. Jednym ze sposobów czyszczenia patelni od spodu jest zrobienie pasty z sody. Wystarczy wymieszać ją z wodą, by powstała dość gęsta papka. Można także dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, który rozpuści tłuszcz. Taką pastę należy rozsmarować na spodzie patelni i pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu szorujemy spód patelni zmywakiem, a potem myjemy wodą z płynem do naczyń.
Wyjątkowo uporczywy, przypalony tłuszcz na patelni można usunąć przy pomocy gruboziarnistej soli i ziemniaka. Taka metoda sprawdzi się głównie w przypadku naczyń żeliwnych. Jeżeli są wykonane z ceramiki lub teflonu, lepiej zrezygnować z tego sposobu, ponieważ może on uszkodzić powłokę.
W przypadku mycia patelni łatwiej jest zapobiegać niż potem radzić sobie z zabrudzeniami. Staraj się więc pilnować, by zawartość patelni nie skapywała na patelnię. Po drugie, liczy się czas. Zadbaj o czystość patelni po samym smażeniu, a nie kilka godzin później. Wtedy dużo łatwiej poradzisz sobie z zabrudzeniami. Możesz od razu zalać ją wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, dzięki temu później z łatwością usuniesz wszystkie zabrudzenia.
W zależności od tego, jaką patelnię posiadasz i jaką ma powłokę, podczas zmywania zachowaj maksymalną ostrożność. Nie używaj ostrych narzędzi do pozbycia się resztek, zrób to delikatnie, aby nie zarysować powierzchni garnka, zwłaszcza jeśli posiada on powłokę teflonową lub ceramiczną.