Jak wieszać ryby do wędzenia? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ryby nie goszczą w diecie zbyt często. Wiele osób nie przepada za ich smakiem lub nie bardzo wie, jak je wykorzystać w codziennej diecie. Jednak ze względu na ich dobroczynne właściwości, dobrze jest zadbać o ich obecność w jadłospisie. Ryby na rynku dostępne są w wielu różnych formach. Jeśli nie przepadasz za tymi surowymi, możesz sięgnąć po te wędzone. Zwłaszcza że ryby można uwędzić również w domu.
Wędzenie ryb może wydawać się skomplikowane. Jednak jeśli masz własną domową wędzarnię i nieco praktyki w przygotowywaniu wędzonych mięs i kiełbas, to na pewno uda Ci się przygotować również wędzoną rybę. Warto jednak pamiętać, że oprócz odpowiedniej obróbki wstępnej, która jest konieczna do dalszego dobrego wędzenia, potrzebują one również podwieszania. Sposób podwieszania różni się jednak od tego stosowanego w mięsie. Głównie dlatego, że ryby często wędzimy jako całe tuszki.
Jak wieszać ryby do wędzenia? Oto kilka porad, które będą niezwykle cenne:
- Ryby możesz wieszać równie na pręty wędzarnicze lub na hakach wędzarniczych;
- Wieszając ryby, zachowaj odstęp między tuszkami;
- Tuszki zwykle przebija się w jednej czwartej długości, pod kręgosłupem, od strony brzusznej;
- Duże ryby warto podzielić na mniejsze kawałki, by nie spadały podczas wędzenia.
- Ryby z głowami wędzi się na drucie, którym przebija się czaszkę powyżej nasady głowy lub przez oczy;
- Małe ryby możesz wędzić w całości, nieco większe powinny mieć w jamie brzusznej wstawione rozpórki z drewna.
Wędzenie ryb to sprawdzony sposób, by cieszyć się ich wyjątkowym smakiem nieco dłużej. Wędzenie to najlepszy sposób na uzyskanie dymnego aromatu, a także przedłużenie trwałości mięsa ryby. Choć wiele osób kupuje je w specjalnych sklepach lub podczas urlopu nad morzem, pyszną wędzoną rybę możesz przygotować w domowej wędzarni. Taki sposób rozwieszania sprawdzi się do wędzenia na ciepło we własnej wędzarni ogrodowej.
Teraz gdy już znasz prosty sposób na to jak wieszać ryby do wędzenia, możesz bez problemu spróbować uwędzić je w domu. Choć może wydawać się to trudne, to przy odpowiedniej wiedzy całość będzie niezwykle prosta.
Warto jednak wiedzieć, że niezwykle istotnym krokiem przed wędzeniem ryb jest stworzenie odpowiedniej solanki. Ryba musi spędzić sporo czasu w solance, by prawidłowo się zakonserwować, a także zyskać dobry smak. Solanka do ryby przypomina nieco tę wykorzystywaną do mięs. Do jej przygotowania niezbędne są odpowiednie proporcje. Zwykle stosuje się na 1 kg ryby 1 l wody i 50 g soli w przypadku chudych ryb, 80 g – gdy wędzimy tłuste ryby. Ryby można przygotować w solance na dwa sposoby:
- solenie na sucho - Proces ten to nic innego jak nacieranie wypatroszonych i wyczyszczonych ryb solą. Praktyką, która zawsze się sprawdza, jest używanie większej ilości soli w miejscach, gdzie mięsa jest więcej oraz jej ograniczeniu przy delikatniejszych częściach.
- solenie na mokro - należy przygotować solankę, ryby w roztworze przechowujemy w temperaturze od 2 do 15 stopni C.
Bardzo ważne jest, aby były ryby, po wyjęciu z solanki były suche – w przeciwnym razie, zamiast uwędzić się, po prostu się ugotują. Należy je powiesić lub wytrzeć papierowym ręcznikiem również w środku.