Jak wędzić szynkę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Szynka wędzona stanowi doskonały pomysł na domową wędlinę. W dalszej części dowiesz się jak zrobić szynkę wędzoną. Wędliny przygotowywane w domu stanowią doskonały pomysł na dodatek do śniadania - warto podać je w formie kanapek na pieczywie pełnoziarnistym z dodatkiem świeżych, sezonowych warzyw. Pyszna szynka wędzona świetnie sprawdzi się również jako wędlina podana podczas wielu uroczystości. Przepis na szynkę wędzoną wymaga odrobiny umiejętności kulinarnych oraz sporej ilości wolnego czasu - wędzenie mięsa jest dość czasochłonne. Wędzenie to sprawdzony sposób na przedłużenie trwałości mięs.
A więc jak wędzić szynkę? Na początek przygotuj szynkę o masie 2,5 kg, litr wody, 140 gram soli oraz ulubione przyprawy. W wodzie rozpuść sól i dodaj do niej ulubione przyprawy. Do solanki włóż szynkę i przechowuj ją w chłodnym miejscu przez 5 dni (mięso codziennie przewróć na drugą stronę). Następnie mięso wyciągnij, opłucz z solanki i pozostaw na noc w chłodnym miejscu. Mięso umieść w siatce do wędzenia. Do wędzenia szynki przygotuj drewno drzew liściastych (np dąb, buk czy drzewa owocowe). Szynkę możesz uwędzić na 3 sposoby:
- na zimno. Temperatura wędzenia w tej metodzie wynosi od 12 do 24°C, a wędzenie trwa od kilku do kilkunastu godzin. Czas wędzenia uzależniony jest od gęstości dymu.
- na ciepło. Temperatura wędzenia w tej metodzie wynosi od 30 do 50°C, wędzenie trwa natomiast do 48 godzin.
- na gorąco. Temperatura pieczenia wynosi od 40 do 60°C, natomiast wędzenie trwa około 60 minut.
Szynka jest mięsem, które zawiera również spore ilości białka - jego odpowiednia podaż wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Zwiększone zapotrzebowanie na spożycie białka posiadają osoby aktywne fizycznie. Szynka wieprzowa jest także źródłem wapnia, żelaza, cynku, sodu, fosforu, potasu oraz magnezu. Znajdziemy w niej także niektóre witaminy z grupy B, witaminę D oraz witaminę E. Odpowiednia podaż żelaza w diecie może przyczyniać się do zmniejszonego ryzyka rozwoju anemii z powodu niedoboru tego składnika mineralnego. Dodatkowo żelazo wypływa na produkcję krwinek czerwonych, które odpowiadają za transport tlenu do komórek naszego organizmu. Witamina E, obecna w szynce wieprzowej, jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Zaliczana jest do grupy silnych przeciwutleniaczy, których spożywanie wpływa na zmniejszoną produkcję wolnych rodników – wypływa to na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowolnienie procesu starzenia się skóry. Odpowiednia podaż witaminy E wypływa również na prawidłowe funkcjonowanie naszego wzroku. Do głównych objawów niedoboru witaminy E możemy zaliczyć zmęczenie, anemię, kłopoty z koncentracją, pogorszenie widzenia, zwiększoną podatność na infekcje lub bolesność mięśni.
Podsumowując: wiesz już jak uwędzić szynkę samemu w domowych warunkach. Domowa szynka wędzona świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek lub jako przekąska podana podczas wielu uroczystości. Kanapki podane z dodatkiem szynki możesz zabrać ze sobą do pracy lub w podróż. Warto przygotować je na pełnoziarnistym pieczywie z dodatkiem świeżych warzyw. Najlepsza szynka jest dobra po przestudzeniu.