Jak wędzić kiełbasę?

1. Kiełbasę powieś na kiju, umieść w wędzarni i susz ją przez około 30 minut w temperaturze 50°C przy otwartym kominie wędzarniczym.

2. Następnie komin zamknij i duś kiełbasę w 60°C przez około 90 minut.

3. Po tym czasie temperaturę zwiększ do 90°C i kiełbasę wędź do momentu uzyskania w jej wnętrzu temperatury 72°C (temperaturę mierz przy pomocy odpowiedniego termometru, który wbija się w produkt spożywczy).

4. Tak przygotowaną kiełbasę wyciągnij z wędzarni i pozostaw do wystudzenia.

5. Uwędzoną kiełbasę możesz również zaparzyć w wodzie o temperaturze 75°C przez około 30 minut.

Zobacz pytania podobne do jak wędzić kiełbasę?

To może wydać Ci się interesujące

Jak wędzić kiełbasę? Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiełbasa wytwarzana jest z mięsa mielonego lub podrobów, które wymieszane są z różnymi dodatkami (np. przyprawami lub ziołami). Masę umieszcza się w osłonkach i poddaje procesowi wędzenia. W dalszej części dowiesz się jak zrobić kiełbasę w przydomowej wędzarni. Kiełbasy możemy podzielić na trwałe, półtrwałe oraz nietrwałe - podział ten uwzględnia zawartość wody w gotowym wyrobie. Kiełbasy trwałe zawierają do 36% wody, kiełbasy półtrwałe od 36% do 56%, natomiast kiełbasy nietrwałe od 56% do 72% wody. W zależności od stopnia rozdrobnienia kiełbasy możemy podzielić na kiełbasy homogenizowane, drobno rozdrobnione, średnio rozdrobnione oraz grubo rozdrobnione. Przepis na kiełbasę wędzoną przygotowywaną w domu jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Kiełbasa stanowi doskonały pomysł na śniadanie na ciepło. Chętnie wykorzystywana jest również jako dodatek do wielu potraw.

A więc jak zrobić kiełbasę? Aby zrobić dobrą, domową kiełbasę przygotuj łopatkę lub szynkę wieprzową, boczek wieprzowy surowy, golonkę wieprzową, pieprz czarny, czosnek granulowany, sól kuchenną, sól peklową zawierającą azotyny, przegotowaną wodę oraz jelita wieprzowe. Na początek mięso umyj dokładnie pod zimną wodą i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie kawałki mięsa z łopatki lub szynki zmiel na sitku o oczkach 10 mm, boczek zmiel na sitku o oczkach 4 mm a golonkę na oczkach o średnicy 3 mm. Mięso z łopatki lub szynki włóż do miski i dodaj do niego połowę pieprzu, czosnku, soli, peklosoli oraz przegotowaną wodę - składniki wyrabiaj do uzyskania kleistej masy. W drugiej misce wymieszaj pozostałe mięso z pozostałymi przyprawami. Mięso z dwóch misek połącz i dokładnie wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Jelita wieprzowe dokładnie oczyść i nadziej je mięsem przy pomocy maszynki z odpowiednią nakładką do nadziewania lub przy pomocy nadziewarki. Jelito wsuń na lejek od nadziewania i sukcesywnie zacznij je nadziewać, delikatnie przesuwając jelito do przodu. Jelito z masą odkręć do około 30 cm, aby uzyskać pętka.

A jak wędzić kiełbasę? Kiełbasę powieś na kiju, umieść w wędzarni i susz ją przez około 30 minut w temperaturze 50°C przy otwartym kominie wędzarniczym. Następnie komin zamknij i duś kiełbasę w 60°C przez około 90 minut. Po tym czasie temperaturę zwiększ do 90°C i kiełbasę wędź do momentu uzyskania w jej wnętrzu temperatury 72°C (temperaturę mierz przy pomocy odpowiedniego termometru, który wbija się w produkt spożywczy). Tak przygotowaną kiełbasę wyciągnij z wędzarni i pozostaw do wystudzenia. Uwędzoną kiełbasę możesz również zaparzyć w wodzie o temperaturze 75°C przez około 30 minut.

Podsumowując: wiesz już jak samemu przygotować kiełbasę. Pyszna, domowa kiełbasa świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu potraw. Swojska kiełbasa jest dobra do spożycia bezpośrednio po wędzeniu. Przepis na kiełbasę wędzoną jest stosunkowo prosty i nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych. Przygotowanie kiełbasy do wędzenia wymaga jednak specjalnych urządzeń kuchennych, ponieważ mięso trzeba dobrze zmienić oraz nadziać w jelita wieprzowe.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto