Jak usmażyć rybę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ryby to idealny pomysł na zdrowy obiad pełen witamin, a co najważniejsze kwasów omega 3, które Polacy spożywają w bardzo niewielkich ilościach.
Średnie spożycie ryb w Polsce niestety wciąż jest niskie i wynosi tylko około 12 kg/rok na osobę. Polacy najczęściej sięgają po mintaja, śledzie i makrelę. Są to zdecydowanie najtańsze gatunki ryb, często zapominamy o dorszu, łososiu lub halibucie, które charakteryzują się wysoką zawartością kwasów omega 3 w swoim składzie.
Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, każdy z nas powinien spożywać 250 g ryb dwa razy w tygodniu lub suplementować kwasy omega 3, szczególnie chodzi tutaj o kwasy, które należą do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – EPA, DHA. Nasz organizm nie jest w stanie ich syntetyzować samodzielnie, dlatego tak ważna jest podaż w żywności. Kwasy te działają przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko chorób sercowo- naczyniowych, które są główną przyczyną śmierci na Świecie.
Dlatego szczególnie zachęcam do włączenia ryb do swojego codziennego jadłospisu, wyjdzie to nam tylko na dobre.
Dlatego dzisiaj koniecznie dowiedz się jak usmażyć rybę na patelni na oleju.
Aby smażenie ryby przebiegało prawidłowo, powinniśmy zacząć od dobrze rozgrzanego tłuszczu.
W pierwszej kolejności:
- Rybę lub filety rybne dokładnie umyj i osusz.
- Do jednej miski wsyp mąkę, do drugiej wbij dwa jajka i roztrzep, a do trzeciej wsyp bułkę tartą.
- Na patelni rozgrzej olej rzepakowy.
- Zamocz kolejno rybę w mąkę, jajku i bułce tartej.
- Usmaż rybę na rozgrzanym oleju z każdej strony do złocistego zarumienienia.
Nasza smaczna ryba dla wszystkich Twoich domowników jest gotowa do spożycia.
Skoro już znasz mój przepis na smażoną rybę w panierce, wykorzystaj go w swoim domu i zadbaj, aby gościła ona na rodzinnym stole nie tylko od święta, ale minimum raz w tygodniu. Warto zamieniać spożywany przez nas niemal codziennie drób na dowolne gatunki ryb.
Naturalnie ryby to produkty, które są bezglutenowe i bez laktozowe, jeśli jednak zdecydujesz się na przygotowanie ryby według mojego przepisu, pamiętaj, że użyta mąka pszenna zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Skoro już znasz mój sprawdzony przepis na przygotowanie ryby w Twoim domu, koniecznie do wykorzystaj i przekonaj się, że jest najlepsza.