Jak usmażyć dorsza? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dorsz to ryba o łagodnym smaku i białym, łuszczącym się miąższu, dostępna przez cały rok. Dorsz atlantycki żyje w chłodniejszych wodach i głębszych rejonach morskich na całym północnym Atlantyku, podczas gdy dorsz pacyficzny występuje zarówno we wschodnich, jak i zachodnich regionach północnego Pacyfiku. Już na przełomie X i XI wieku dorsz miał szczególne znaczenie kulinarne — suszony na mrozie stanowił główne pożywienie wikingów podróżujących po północnym Atlantyku. Dorsz to bogactwo witaminy D3, tak potrzebnej w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też z wątroby tej ryby pozyskiwany jest tran, który jest zasobny w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D i A – jak również wykazuje działanie stymulujące odporność organizmu. Dorsz jest dobrą alternatywą dla mięsa i jest bogaty w zdrowe białka. Dorsz pacyficzny ma mniej kalorii w porównaniu do dorsza atlantyckiego. Dorsz pacyficzny ma 82 kalorie na 100 gramów, podczas gdy dorsz atlantycki zawiera 105 kalorii. Dorsz to pyszna i lekkostrawna ryba, która zawiera sporo cennych właściwości, dlatego warto, by gościł w menu dość często.
Dorsza można przygotować na wiele różnych sposobów:
- usmażyć,
- upiec,
- ugotować,
- grillować,
- ugotować na parze.
Najlepiej smakuje smażony. Jednak jak usmażyć dorsza, by był najlepszy? Poniżej najprostszy przepis na dorsza smażonego.
Będziesz potrzebować:
- filetów z dorsza,
- bułki tartej,
- soli, pieprzu,
- soku z cytryny,
- jajka,
- tłuszczu
A więc jak zrobić filety z dorsza na patelni?
- Filety umyj i delikatnie wytrzyj ręcznikiem papierowym.
- Każdy kawałek ryby oprósz pieprzem, solą i polej sokiem z cytryny.
- Filety obtocz w rozkłóconym jajku, a następnie bułce tartej.
- Na patelni rozgrzej tłuszcz.
- Rybę w panierce układaj na rozgrzanej patelni i smaż aż do zarumienienia panierki, czyli około 3 - 4 minuty z każdej strony.
- Po usmażeniu ułóż filety na ręczniku papierowym.
Jeśli zastanawiasz się, na czym smażyć rybę, by była nie tylko smaczna, ale również dobra dla zdrowia, to najlepiej robić to na oleju rzepakowym, oliwie lub na maśle klarowanym.
Choć można rybę smażyć również bez panierki, to najlepiej smakuj ta w jajku i bułce tartej. Choć opcja bez panierki jest świetna dla osób na diecie, a także tych, które mają problemy z układem pokarmowym. Mięso dorsza o białej barwie, charakterystycznym podziale na oddzielne płatki i delikatnym rybnym smaku jest idealne, pod warunkiem że się go nie przegotuje.
To opcja, która wspaniale sprawdzi się na obiad. Ryby wciąż goszczą na talerzach w polskich domach zdecydowanie za rzadko. Nie jest to korzystne. To dlatego, że zawierają ona naprawdę sporo cennych witamin i składników odżywczych, dlatego dobrze włączyć rybę do swojego codziennego menu.
Dorsz ze względu na wartość odżywczą: zawartość wysokiej jakości białka, kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, niską zawartość cholesterolu, niską kaloryczność oraz wysoką zawartość fosforu, selenu i witamin A i D3 powinien być składnikiem diety równie osób zdrowych, kobiet w ciąży (dorsza atlantyckiego charakteryzuje niskie zanieczyszczenie rtęcią), dzieci oraz osób chorych.