Jak uratować przesolony sos? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy da się uratować przesolony sos? To pytanie, które pewnie zadaje sobie każdy, kto choć raz starał się przygotować domowy sos samodzielnie. Niestety, nie zawsze ma on odpowiednią słoność. Gdy chcemy eksperymentować ze smakiem, czasami zdarza się, że dodamy zbyt dużo soli. W takim przypadku ciężko jest mówić o smacznym dodatku. Jednak na szczęście istnieje niejeden sprawdzony sposób, by uratować zbyt słony sos.
Jak uratować przesolony sos? W przypadku, gdy przez przypadek udało Ci się dodać do potrawy zbyt dużo soli, koniecznie wypróbuj poniższe sposoby, by pozbyć się słonego smaku:
- wrzuć do potrawy surowego ziemniaka i poczekaj, aż nieco zmięknie i wchłonie sól,
- dodaj cząstki obranego jabłka i gotuj 10 minut,
- możesz dodać do potrawy również kawałki suchego chleba i gotować danie z nimi przez kilka chwil,
- do potrawy możesz też wbić białko jaja i poczekać aż się zetnie.
Pamiętaj, że produkty po krótkim gotowaniu należy odcedzić, tak by potrawa nie stała się znów słona. To doskonały pomysł na uratowanie sosu domowym sposobem. Teraz gdy już wiesz, w jaki sposób najlepiej uratować zbyt słony sos, możesz sięgać po proste przepisy na domowe sosy bez obaw. Jeśli brakuje Ci inspiracji na to jak przygotować je w prosty sposób, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji.
Jedną z bardzo popularnych metod jest również dodawanie nabiału. Możesz wykorzystać zarówno śmietanę, jak i jogurt naturalny. Dzięki temu sos będzie nieco bardziej rozrzedzony, a przy okazji mniej słony. To opcja, która sprawdza się również, gdy lubisz sosy zabielane. Zazwyczaj wystarczy jedna łyżka, któregoś z tych produktów, przy czym pamiętaj, by dodawać je stopniowo.
Sól jest składnikiem, który niezwykle często gości w naszym menu. Dodajemy ją do wszystkich wytrawnych dań, gdyż pozytywnie wpływa ona na smak wszystkich potraw. Sprawia, że są bardziej apetyczne i smakowite. Ludzkie kubki smakowe są niezwykle wrażliwe na sól, podobnie zresztą jak na cukier. Są to smaki, które zwykle znajdują się w składnikach, które gwarantują szybki zastrzyk energii. Dlatego mózg nagradza nas koktajlem neuroprzekaźników, które zachęcają nas do sięgania po tego typu produkty. W większości lubimy więc słony smak i staramy się, by nasze potrawy go zawierały, jednak jak mówi popularne powiedzenie "co za dużo, to niezdrowo". Podobnie w tym przypadku.
Warto wiedzieć, że sól w nadmiarze nie jest również bezpieczna dla zdrowia organizmu. Nadmierne spożycie soli prowadzi do nadciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko udarów mózgu oraz demencji, a także upośledza funkcje poznawcze. Duże spożycie soli zwiększa również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności serca, kamicy nerek, osteoporozy oraz nowotworów, głównie raka żołądka. Głównym mechanizmem szkodliwego wpływu sodu na zdrowie jest fakt, że podnosi on ciśnienie krwi, co może prowadzić do rozwoju nadciśnienia oraz chorób układu sercowego.
Jednak nawet gdy udało się nam dodać zbyt dużo soli do potrawy, nie oznacza to, że musimy rezygnować z jedzenia jej. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają na uratowanie jej, a przy okazji zmniejszenie marnowania żywności.