Jak upiec schab, żeby nie był suchy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak upiec schab, żeby nie był suchy? Odpowiednia struktura mięsa gwarantuje jego apetyczność. Jeśli chcesz, by Twoje mięso było niezwykle apetyczne, koniecznie wypróbuj tego sposobu:
- Niezwykle ważna dla miękkości mięsa jest odpowiednia marynata. By mięso bardzo zmiękło, konieczny jest w niej dodatek kwasu. Użyj soku z cytryny, limonki lub octu, by tak się stało.
- Niezwykle istotna jest temperatura pieczenia. Zbyt wysoka sprawi, że mięso będzie suche i niesmaczne. Schab piecz pod przykryciem. W temperaturze 180-190°C, przez około 45-60 minut.
- Mięso po upieczeniu odstaw na kilka minut i pozwól, by wszystkie soki rozeszły się po całej pieczeni. Dzięki temu będzie naprawdę smaczny i wilgotny. To znaczy, że w środku mięsa wyrówna się ciśnienie, które jest większe niż na zewnątrz. Po przekrojeniu mięsa od razu większość soków z niego ucieknie. Sos, który powstanie, dopraw świeżymi ziołami, zagęść mąką albo śmietaną.
Schab to doskonały pomysł na przepyszny obiad dla całej rodziny. Przepis na schab pieczony sprawdzi się zwłaszcza dla miłośników delikatnych mięs. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić schab pieczony w piekarniku, to koniecznie sprawdź wyróżnione propozycje na tej stronie. Zajdziesz tam niejeden przepis na obiad na bazie schabu, nie tylko pieczonego. To mięso, które sprawdza się w wielu różnych kompozycjach. Możesz przygotowywać go w kawałku i w plastrach.
Schab otrzymujemy z odcinka piersiowo-lędźwiowego tuszy wieprzowej. Z mięsa schabowego robi się głównie potrawy na obiad, czyli kotlety schabowe, roladki zawijane, schab pieczony, czy też schab duszony w sosie. Choć schab jest mięsem popularnym w Polsce, głównie ze względu na jego pyszny smak, to jego wpływ na zdrowie nie jest dobry, zwłaszcza jeśli sięga się po niego bardzo często. Schab należy do czerwonego mięsa, które charakteryzują się dużą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Przez co jedzone w nadmiarze mogą działać niekorzystnie na nasz organizm. Schab jest stosunkowo niskokalorycznym mięsem. Porcja surowego schabu o wadze 100 g dostarcza organizmowi jedynie 128 kcal. W wieprzowinie znajduje się również 24 g białka i 4 g tłuszczu. Należy jednak mieć na uwadze, że ilość kalorii może się zmieniać w zależności od sposobu przygotowania mięsa. Wieprzowina zawiera dużo żelaza, pełnowartościowe białko, aminokwasy i witaminy. Wieprzowina, a szczególnie schab wieprzowy jest najlepszym źródłem witaminy B1 spośród wszystkich gatunków mięs.
Choć schab zwykle kojarzy się z kotletem, wcale nie musi kończyć w takiej formie. Możesz przygotować z niego sporo ciekawych dań. Schab jest mięsem łatwym w obróbce. Zawiera stosunkowo niewiele tłuszczu, ale również mało włókien, czy ścięgien, z tego powodu doskonale sprawdzi się w roladkach. Doskonale sprawdza się w formie pieczonej, czy duszonej w aromatycznym sosie. Schab najlepiej podawać z węglowodanami złożonymi i surówką z warzyw. Dzięki temu zyska się naprawdę fantastyczne, pełnowartościowe, danie obiadowe, które sprawdzi się nie tylko od święta, ale również na co dzień.