Jak upiec paprykę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak upiec paprykę? Pieczenie papryki to niezwykle prosty proces. Oto jak zrobić to w najprostszy sposób:
- Paprykę umyj i przekrój na pół.
- Usuń gniazda nasienne.
- Warzywo możesz podzielić na mniejsze kawałki.
- Paprykę ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz w zależności od wielkości kawałków:
- połówki około 30 minut,
- cząstki 20 minut.
- Papryka powinna mieć przepieczoną skórkę, która łatwo odchodzi od warzywa.
Przepis na pieczoną paprykę jest świetną bazą do przygotowania aromatycznych zup, sosów i past. Teraz gdy już wiesz, jak zrobić pieczoną paprykę, możesz śmiało sięgać po ciekawe przepisy z jej użyciem. Nie masz pomysłu jak wykorzystać paprykę na co dzień, by była pyszna, a przy okazji dobra dla zdrowia, sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie.
Pieczona papryka jest nie tylko smaczna, ale również bardzo użyteczna. Można wykorzystać ją na obiad, doskonale sprawdzi się w ciekawych sosach, na przykład do gulaszy, czy makaronu.
Papryka to warzywo, które zwykle pojawia się w diecie na surowo lub smażone. Z łatwością można jednak przygotować je w piekarniku. Niezwykle ważny jest jednak czas pieczenia i temperatura pieczenia. Nie można zostawiać papryki w wysokiej temperaturze na zbyt długo - może się łatwo przypiec i rozpadać. Zamiast tego warto nieco zmniejszyć czas. Nie sięgaj również po zbyt wysoką temperaturę. Maksymalnie dobrze jest użyć 200 stopni.
Papryka słynie z dużej ilości prowitaminy A. Dodatkowo jest także dobrym źródłem witamin C oraz E. Poza tym zawiera spore ilości kwasu foliowego. Oprócz wielu witamin znajdziemy tam także polifenole, które odpowiadają za działanie antynowotworowe. Papryka dostarcza sporo witamin z grupy B oraz potasu, fosforu, żelaza i magnezu i niewiele kalorii. Znajdą się także związki hamujące starzenie komórek. Papryka jest warzywem specyficznym, gdyż zawiera związki kapsaicydów, które – w zależności od odmiany – nadają papryce mniej lub bardziej ostry smak. Papryka zmniejsza apetyt, przyspiesza spalanie tłuszczu, poprawia nastrój, a także odmładza. W zależności od koloru i odmiany może mieć różne właściwości i odmienną wartość odżywczą. Może być ostra, neutralna lub słodka.
Papryka przypłynęła do Europy z Ameryki Południowej i Środkowej najprawdopodobniej pod koniec XV wieku. Najwcześniej uprawiana była w państwach zlokalizowanych w basenie Morza Śródziemnego. Do zwiększenia jej wykorzystania przyczynili się jednak w większości Węgrzy, którzy uczynili z niej swój sztandarowy produkt. To właśnie oni dodają ją do leczo, gulaszów, czy paprykarzy. W Polsce zyskała popularność dość późno, bo dopiero pod koniec XVII wieku. Na początku była traktowana wyłącznie jako roślina przyprawowa i lecznicza. Obecnie bardzo się to zmieniło. Ciężko wyobrazić sobie kulinaria bez jej obecności. Czy to jako dodatek do sałatek, szaszłyków na grilla, gulaszu, ale również jako świetna opcja do nadziewania? Paprykę można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Ze względu na jej liczne właściwości jest to nawet wskazane.