Jak upiec kaczkę aby była soczysta? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kaczka jest mięsem, który nie pojawia się na talerzach zbyt często. Zwykle ze względu na lęk przed jej obróbką. Pieczenie kaczki jest jedną z najpowszechniejszych metod przygotowania tego mięsa. Jednak jak upiec kaczkę aby była soczysta?
- Niezwykle istotną częścią przygotowania jest marynowanie, najlepiej zrobić to dzień wcześniej. Możesz użyć dowolnych ulubionych przypraw.
- Kaczkę najpierw najlepiej piec w piekarniku chwilę w wysokiej temperaturze - 220 stopni C przez 30 minut bez przykrycia.
- Potem dobrze jest przykryć mięso, zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i piec ją przez 90 minut pod przykryciem. W połowie możesz podlać ją winem i odwrócić.
- Po tym czasie należy odkryć kaczkę i piec dodatkowo 30 minut, by skórka ładnie się przyrumieniła. Mięso z kaczki należy piec we względnie niskiej temperaturze, najczęściej około 180-190 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, żeby w trakcie pieczenia nie otwierać pieca – inaczej mięso może stracić wilgotność.
Kaczka pieczona w całości to doskonały wybór na święta. Wspaniale się prezentuje na stole, jest też mięsem wybieranym na większe uroczystości. Kaczkę można przygotować zarówno faszerowaną, jak i bez farszu. W obu przypadkach proces pieczenia pozostaje podobny.
Kacze mięso to dobre źródło białka, fosforu, żelaza, potasu oraz witamin z grupy B, jednak zawiera duże ilości cholesterolu. Porcja 100 g mięsa z kaczki ze skórą, która jest bardzo tłusta, to 202 kcal, natomiast to samo mięso bez skóry to jedynie 132 kcal. Jest to dość tłusty gatunek mięsa, jednak większość tłuszczów stanowią kwasy omega-3 i omega-6, które wspierają układ krążenia, a także działają przeciwzapalnie. Dodatkowo pierś z kaczki to delikatne mięso, które pozbawione skóry jest niskotłuszczowe, a zarazem obfituje w pełnowartościowe białko. Jednak ze względu na dość dużą zawartość tłuszczu kaczka nie powinna gościć w menu zbyt często. By nieco zmniejszyć jej kaloryczność, warto spożywać ją bez skórki.
Dawniej kaczki były nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu. W Polsce hodowla kaczek upowszechniła się w XI-XIII wieku. Wcześniej na stoły trafiało ptactwo dzikie. Przygotowywano z nich buliony, podawano pieczone i nadziewane, a krew i podroby wykorzystywano do czerniny. Najbardziej znaną potrawą z kaczki jest kaczka pieczona w jabłkach. Obecnie potrawy z kaczki ponownie stają się modne, głównie za sprawą restauratorów, którzy podają ją na rozmaite sposoby. Jego produkcja od kilku lat systematycznie wzrasta nawet o 50% rocznie. To sprawia, że coraz więcej osób chciałoby spróbować samodzielnie przygotować mięso z kaczki. W Internecie można znaleźć mnóstwo ciekawych przepisów na dania z niej. Od kaczki pieczonej w jabłkach, czy cytrusach, aż po inspirowane kuchnią azjatycką buliony i makarony. Warto choć raz sięgnąć po to ciekawe mięso i przekonać się, dlaczego ma tak wielu zwolenników.
Teraz gdy wiesz, jak zrobić kaczkę pieczoną oraz jak przygotować mięso przed obróbką, możesz spokojnie sięgnąć po każdy przepis na kaczkę pieczoną. Dobrze przygotowane i upieczone mięso wspaniale sprawdzi się na uroczysty obiad lub kolację. Soczyste mięso kaczki wspaniale komponuje się z pieczonymi warzywami.