Jak upiec kaczkę?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kaczka to mięso, które wymaga odpowiedniego przygotowania, jeśli chce się, osiągnąć delikatne i soczyste mięso. Choć może się to wydawać trudne, to jednak wystarczy odrobina cierpliwości i odpowiednia wiedza. Jak upiec kaczkę prawidłowo? Oto najprostszy przepis na kaczkę pieczoną:
- Kaczkę dobrze natrzyj przyprawami i marynuj w lodówce przez 24 godziny. Możesz piec ją w całości lub podzielić na kawałki.
- Piekarnik rozgrzej do temperatury 220 stopni Celsjusza. Wstaw kaczkę na około pół godziny bez przykrycia.
- Następnie zmniejsz temperaturę w piekarniku do 180 stopni Celsjusza i przykryj kaczkę. Piecz przez około 45 minut. Kaczkę warto w tym czasie podlać - sokiem z pomarańczy lub czerwonym winem. Możesz jednak pominąć ten krok.
- Po tym czasie obróć kaczkę, ponownie przykryj pokrywką i piecz przez kolejne 45 minut.
- Kaczkę odkryj i piecz ostatnie pół godziny, aż do zarumienienia skórki.
Czas pieczenia kaczki jest oczywiście uzależniony od wagi kaczki. Zwykle przyjmuje się jednak, że 2 kg kaczka powinna spędzić w piekarniku od 2, do 3 godzin. Warto cały czas kontrolować jej wygląd, miękkość i wygląd skórki.
Teraz gdy już wiesz, jak przygotować kaczkę przed pieczeniem oraz ile czasu ją piec możesz sięgnąć po pyszne przepisy na jej bazie. Wiedza jak zrobić pieczoną kaczkę sprawdzi się nie tylko przed świętami, choć to właśnie wtedy najczęściej gości ona na stołach. Temperatura pieczenia jest niezwykle ważna. Nie może być zbyt wysoka, gdyż wtedy mięso może przypiec się za bardzo z wierzchu, a jej wnętrze będzie twarde i niesmaczne. Zamiast od razu zaczynać od możliwej najwyższej temperatury, warto piec kaczkę nieco dłużej na niższej temperaturze. Wiele osób zastanawia się też, czy koniecznie trzeba piec kaczkę pod przykryciem. Tak, ma to duże znaczenie. By mięso odchodziło od kości i było soczyste, najpierw piecz ją pod przykryciem, a następnie około 15-20 minut bez niego (a jeśli pieczesz w rękawie, to go rozetnij).
Jeśli lubisz bardzo chrupiącą skórkę, możesz nieco wzmocnić chrupkość pieczonej kaczki. Wystarczy na 15 ostatnich minut posmarować kaczkę solanką, czyli roztworem soli i wody. Wystarczy 1 łyżkę soli wymieszać z 2 łyżkami wody. Dzięki temu skórka stanie się naprawdę chrupiąca.
Mięso z kaczki zwykle nie jest proponowane w zdrowych dietach zbyt często. Jednak, gdy pojawia się w niej od czasu do czasu, nie przynosi poważnych konsekwencji, a może być nawet zdrowe. Dlaczego warto okazjonalnie włączyć kacze mięso do diety? Przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość białka - 100 gram tego mięsa dostarcza aż 28 gram. Kacze mięso to dobre źródło białka, fosforu, żelaza, potasu oraz witamin z grupy B, jednak zawiera duże ilości cholesterolu. Porcja 100 g mięsa z kaczki ze skórą, która jest bardzo tłusta, to 202 kcal, natomiast to samo mięso bez skóry to jedynie 132 kcal. Jest to także źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają bardzo dobry wpływ na nasz układ krwionośny. Poza tym kacze mięso zawiera żelazo, które stanowi doskonałą ochronę przed anemią, a także poprawia odporność naszego organizmu.