Jak upiec dynię? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dynia to warzywo szerokim zastosowaniu kuchennym. Możemy przygotować z niej dania na słodko lub na słono. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do zupy dyniowej. Dodatkowo na jej bazie można zrobić placki dyniowe, kotlety warzywne, sos do makaronu, smarowidło do kanapek, a także pyszne wypieki (np. sernik dyniowy, tartę dyniową lub muffinki). Dodatkowo z warzywa możemy przygotować dżem dyniowy lub dynię w occie. W kuchni możemy wykorzystać również pestki z dyni - prażone doskonale pasują jako chrupki element zup krem oraz dodatek do sałatek. W dalszej części dowiesz się jak zrobić dynię pieczoną. Sprawdzony przepis na pieczoną dynię jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego.
A więc jak upiec dynię? Na początek przygotuj dynie, oliwę z oliwek oraz ulubione zioła. Dynię dokładnie wyszoruj i przekrój na pół. Następnie usuń z niej pestki. Połówki dyni podziel na grube kawałki. Kawałki dyni umieść na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, skrop je oliwą z oliwek i posyp ulubionymi ziołami. Dynię upiecz w nagrzanym piekarniku. Temperatura pieczenia dyni wynosi około 180°C. Natomiast to ile czasu piec dynie zależy od jej grubości – średni czas pieczenia dyni wynosi od 20 do 40 minut, dlatego warto co jakiś czas sprawdzić czy dynia jest miękka poprzez wbicie w nią widelca. Po upieczeniu z dyni zdejmij skórkę (powinna odejść bez problemu).
Dynia to bogate źródło witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na wiele funkcji naszego organizmu. W dyni znajdziemy następujące witaminy: witaminę A, witaminę E, witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B. Do składników mineralnych występujących w dyni możemy zaliczyć: żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź oraz mangan. Dynia jest warzywem niskokalorycznym, ponieważ w 100 gramach zawiera tylko 30 kcal. Dynia jest również bogata w beta-karoten, który nadaje jej pomarańczowy kolor. Dodatkowo beta-karoten jest zaliczany do przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Beta-karoten korzystnie wpływa również na funkcjonowanie narządu wzroku i mniejsza ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C jest niezwykle ważne w okresie wzmożonej zachorowalności, ponieważ witamina ta wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. Dodatkowo witaminy A, E oraz C zaliczane są do przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Pestki dyni bogate są natomiast w cynk, siarkę, magnez, wapń oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Podsumowując: wiesz już, jak przygotować dynie w piekarniku. Pyszna pieczona dynia świetnie sprawdzi się do przygotowania rozgrzewającej zupy dyniowej lub puree dyniowego (świetnie zastąpi ziemniaki podczas obiadu rodzinnego). Najlepsza dynia pieczona jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Warzywo to warto włączyć do swojej diety, ponieważ posiada szereg właściwości odżywczych, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.