Jak upiec chleb na drożdżach? Co jeszcze warto wiedzieć?
Chleb to pieczywo, które otrzymuje się z wypieku ciasta stanowiącego połączenie mąki, wody, soli i dodatków, do których zaliczyć możemy drożdże lub zakwas. Wyróżnić możemy chleb żytni razowy oraz biały, chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Chleb można wypiec również z mąki jęczmiennej, kukurydzianej lub owsianej. W dalszej części dowiesz się jak zrobić chleb z wykorzystaniem drożdży oraz ile czasu go piec w piekarniku. Z chleba można przygotować kanapki, tosty lub grzanki. Przepis na chleb na drożdżach jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Pyszny chleb domowy nie zawiera konserwantów.
A więc jak upiec chleb na drożdżach? Przygotuj pół kilograma mąki chlebowej, 2 szklanki wody, ćwierć kostki drożdży świeżych, płaską łyżeczkę cukru, odrobinę soli, 2 łyżki oleju oraz dodatki (np. nasiona słonecznika lub pestki dyni). W misce wymieszaj mąkę oraz sól. Do drugiej miski pokrusz drożdże, dodaj cukier oraz lekko ciepłą wodę i składniki dokładnie wymieszaj. Następnie do miski z drożdżami dodaj olej oraz mąkę z solą i ciasto wyrabiaj do całkowitego połączenia się składników. Na tym etapie dodaj dodatki i dokładnie wymieszaj ciasto na chleb. Miskę z ciastem przykryj ręcznikiem kuchennym i pozostaw w ciepłym miejscu na 30 minut. Po tym czasie ciasto chlebowe umieść w keksowe wysmarowanej olejem i wysypanej mąką. Swojski chleb piecz w piekarniku nagrzanym do 190°C przed około godzinę. Po tym czasie chleb wyciągnij z blaszki i pozostaw do wystudzenia.
Drożdże to jednokomórkowe organizmy, które zaliczane są do królestwa grzybów. Chętnie wykorzystywane są w kuchni do przygotowania pysznych wypieków lub jako składnik do produkcji trunków, które powstają na skutek fermentacji. Drożdże stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Do witamin obecnych w drożdżach zaliczyć możemy większość witamin z grupy B, natomiast do składników mineralnych fosfor, żelazo, selen, potas, wapń, magnez oraz cynk. Drożdże bogate są w biotynę, która spożywana w odpowiednio ilości sprawia, że włosy stają się sprężyste i mniej wypadają. Drożdże chętnie wykorzystywane są również do przygotowania domowych maseczek, które działają oczyszczająco oraz kojąco.
Podsumowując: znasz już przepis na pieczenie chleba na drożdżach, wiesz również, jaka temperatura pieczenia jest odpowiednia. Pieczenie chleba na drożdżach to sposób dużo łatwiejszy i mniej skomplikowany niż wypiekanie chleba z zakwasu. Domowy chleb do doskonała propozycja na smaczne pieczywo na śniadanie lub kolację. Najlepszy chleb jest dobry do spożycia po wystudzeniu. Chleb możemy wykorzystać do przygotowania pysznych kanapek z dodatkiem sera, wędlin oraz świeżych warzyw. Dodatkowo pieczywo świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup lub gulaszy. Domowy chleb nie zawiera konserwantów. Chleb żytni pełnoziarnisty zawiera dużo więcej błonnika pokarmowego niż chleb pszenny.