Jak upiec buraki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Buraki czerwone to warzywo, które choć pyszne, zwykle gości na stołach tylko przy okazji świąt. Warto to zmienić. Pieczenie buraków, pozwala wydobyć z nich słodki aromat, który doskonale sprawdza się w wielu różnych daniach. Buraki przygotowane w piekarniku są niezwykle ciekawe, a przy tym lekkostrawne. Dlatego można je włączyć również do diety osób z chorobami układu pokarmowego.
Pieczone buraki można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów, od pysznych zup, aż po sałatki. Jednak jak upiec buraki w najszybszy sposób? Oto najprostszy przepis na buraki pieczone:
- Najpierw dokładnie wyczyść wszystkie buraki. Dokładnie wyszoruj ich skórkę, jednak nie obieraj jej.
- Każdego buraka owiń dokładnie folią aluminiową.
- Piekarnik nagrzej do 200 stopni C.
- Buraki w folii rozłóż na blaszce do pieczenia, najlepiej zabezpiecz ją też papierem do pieczenia.
- Buraki piecz do miękkości, około 60 minut. W niektórych przypadkach może to potrwać nieco dłużej, jednak nie więcej niż 90 minut. Czas pieczenia zależy chociażby od wielkości, czy odmiany buraka.
- Gotowe buraki ostudź nieco i delikatnie obierz ze skórki.
Buraki można też piec pokrojone w plastry. To świetny sposób, jeśli szuka się opcji idealnej do sałatki, a nie ma się zbyt dużo czasu. W takim wypadku dobrze jest polać je nieco oliwą z oliwek. Nie trzeba też wtedy owijać je w folię aluminiową. Tak przygotowane buraki muszą spędzić w piekarniku już tylko 40 minut. Oczywiście czas ten będzie rożny dla różnych grubości buraka.
Dlaczego warto włączyć buraka do diety? Buraki są wyjątkowo pożywne i naładowane właściwościami prozdrowotnymi. Bez wątpienia powinny na stałe zagościć w każdej zbilansowanej diecie. Są bogatym źródłem witaminy C, której zawierają niemalże tyle samo co sok z cytryny. Znajdziemy w nich ponadto witaminę A i E, a także witaminy z grupy B:, B1, B2, PP i B9, czyli kwas foliowy. Stanowią również źródło składników mineralnych, takich jak magnez, potas, żelazo, fosfor, miedź i cynk. Ich intensywnej barwy miąższ to skarbnica błonnika pokarmowego, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, fitosteroli roślinnych oraz silnych antyoksydantów. Dzięki zawartości witaminy B1, burak wpływa pozytywnie na działanie układu krwionośnego, mięśniowego oraz na poprawę pamięci. Wzbogacenie codziennej diety w buraka pozwala na wyrównanie gospodarki wodnej organizmu, wspiera kości, wzmacnia zęby oraz wspomaga funkcjonowanie mózgu. Zapobiega anemii, co więcej, wspomaga leczenie białaczki. Zawarte w burakach barwniki należą do bardzo silnych przeciwutleniaczy i czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Betaina zawarta w tym warzywie ułatwia przyswajanie białek z pożywienia i poprawia funkcje wątroby. W surowych burakach ćwikłowych występuje znaczna ilość folianów, które wspomagają pracę układu krwionośnego i nerwowego. W dodatku są tanie, łatwo dostępne, a wachlarz potraw, które można stworzyć z ich użyciem, jest niezwykle szeroki.
Teraz, gdy wiesz już jak zrobić pieczone buraki i jak długo należy poddawać je obróbce możesz sięgnąć po wspaniałe dania z ich użyciem.