Jak umyć kurki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kurki to pyszne i bardzo charakterystyczne grzyby. Ciężko znaleźć kogoś, kto nie zna tych pomarańczowych, ciekawie wyglądających grzybów. Oprócz niezwykle fascynującego kształtu charakteryzują się także wspaniałym smakiem. Kurki mają dużą zawartość wody, co powoduje, że są niskokaloryczne. 100 g świeżych grzybów dostarcza około 60 kcal. Mają dość dużą zawartość wartościowego białka, błonnika, beta-karotenu oraz witamin z grupy B, szczególnie witaminy B1. Kurki od czasów starożytnych były szeroko stosowane w medycynie ludowej jako środek, który polepsza pracę wątroby, narządu wzroku, łagodzi zapalenie spojówek, a także podwyższa odporność na choroby infekcyjne.
Kurki ciężko jest użyć w jakimkolwiek przepisie bez ich oczyszczenia. A więc jak umyć kurki przed gotowaniem? Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- Kurki dobrze jest wyczyścić drobną szczoteczką z igieł, mchu i piasku.
- Kurki możesz wyczyścić kawałkiem mokrego ręcznika papierowego lub czystą ściereczką lnianą.
- Grzyby najlepiej jednak moczyć w lekko osolonym wrzątku z dodatkiem soli. Dzięki temu zanieczyszczenia opadną na dno, a grzyby pozostaną czyste. By uzyskać pewność, że są już czyste, wystarczy powtórzyć tę czynność kilka razy.
Wiele osób zastanawia się jak oczyścić kurki, gdyż ze względu na ich specyficzną budową dość często pokryte są dużą ilością zabrudzeń. Przed jakąkolwiek obróbką należy więc wyczyścić je z piasku, mchu, czy igieł.
Kurki to doskonały pomysł na smaczne obiad. Są niezwykle aromatyczne, a przy tym łatwe w obróbce. Jednak wiele ludzi rezygnuje z nich, ze względu na konieczność ich czyszczenia. Nie warto jednak poddawać się, tylko sięgnąć po sprawdzony sposób na ich oczyszczanie. Chcesz się pozbyć zabrudzeń szybko? Wykorzystaj szczoteczkę, za pomocą której wymieciesz wszystkie zanieczyszczenia. Wierzch grzyba możesz wyczyścić mokrą ściereczką lub po prostu obrać. Jednak pamiętaj, że nie trzeba tego wcale robić. Wystarczy tylko oczyścić je z zanieczyszczeń, a potem można poddawać je obróbce termicznej. Dzięki temu grzyby te można przygotować szybko i łatwo. Ciekawym sposobem jest zanurzenie kurek w osolonym wrzątku. Wysoka temperatura wody sprawia, że na powierzchni grzyba wydziela się śluzowata substancja, która ułatwia usuwanie zanieczyszczeń oraz zapobiega utracie smaku. Po kilku chwilach we wrzątku oraz zamieszaniu grzybów większość ziemi, piasku oraz innych zabrudzeń opadnie na dno miski. Aby przyspieszyć opadanie ziemi zamieszaj całość, by lekko zawirowała i odczekaj, aż wszystko opadnie na dno. Z wody najłatwiej wyjąć kurki przy pomocy łyżki cedzakowej lub sitka. To jeden z najlepszych sposobów na przygotowanie tych grzybów. Pamiętaj jednak, że nie sprawdzi się ich mycie pod bieżącą wodą. Kurki szybko chłoną wodą, więc szybki prysznic sprawi, że będą pozbawione smaku.
Teraz gdy już wiesz, jak przygotować te grzyby skutecznie i w prosty sposób do dalszej obróbki, możesz sięgnąć po wspaniałe dania na ich bazie. Kurki doskonale sprawdzają się w:
- sosach,
- makaronach,
- jako dodatek do mięs,
- z jajkiem,
- podsmażone na maśle,
- w zupie.
Jeśli szukasz ciekawej inspiracji na pyszne dania na bazie kurek, koniecznie sięgnij po propozycje wyróżnione w tym wpisie. Zyskasz wspaniały dodatek do wszystkich dań, a przy okazji dostarczysz sobie mnóstwa witamin i cennych składników prozdrowotnych.