Jak ugotować zupę pomidorową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zupa pomidorowa to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych. Na szczęście przygotowuje się ją bardzo szybko. A więc jak ugotować zupę pomidorową?
- Przygotuj bulion. Możesz użyć rosołu, z poprzedniego dnia, kostki bulionowej lub ugotować samodzielnie z warzyw z dodatkiem mięsa.
- Do bulionu dodaj pomidory - koncentrat, passatę lub upieczone i zblendowane świeże pomidory.
- Całość zagotuj i dopraw bazylią, tymiankiem i oregano.
- Zupę możesz wzbogacić śmietanką lub jogurtem naturalnym.
- Podawaj gotową zupę z natką pietruszki.
Jeśli szukasz inspiracji na naprawdę smaczną zupę na bazie pomidorów, koniecznie sprawdź wyróżnione propozycje na tej stronie Znajdziesz tam niejeden przepis na zupę pomidorową, która jest smaczna, a przy okazji łatwa. Zupa pomidorowa to doskonały pomysł na pyszne dania na obiad i kolację. Ta pyszna zupa doskonale sprawdza się zarówno z makaronem, lanymi kluskami, czy ryżem. To dobra opcja także dla dzieci, które zwykle kochają zupę pomidorową. Jest to wiec sprawdzony przepis na pyszny obiad dla nich.
Teraz gdy już jak zrobić zupę pomidorową możesz przygotowywać ją w łatwy sposób na co dzień. Zupa pomidorowa sprawdza się doskonale przygotowana na bazie rosołu z poprzedniego dnia. Dzięki temu jest nie tylko aromatyczna, ale również bardzo zdrowa. To wspaniały sposób zwłaszcza dla osób, które dbają o zdrowe menu oraz chcą uniknąć marnowania.
Głównym składnikiem zupy pomidorowej są oczywiście pomidory. To nie tylko smaczne warzywa, ale także bardzo zdrowe. Pomidory to też bogactwo mikro- i makroelementów. Jednym z najważniejszych jest potas, który dzięki swojemu działaniu moczopędnemu obniża ciśnienie krwi. Ale warzywa te dostarczają nam również wapnia, magnezu i żelaza. Znajdziemy w nich też rzadko spotykane w produktach spożywczych mangan, miedź czy kobalt. Co ciekawe pomidory to jedyne warzywa, które po przetworzeniu są równie, a nawet bardziej wartościowe niż świeże. To za sprawą cennego likopenu, który uwalnia się podczas obróbki termicznej. Dlatego w zupie są nawet bardziej wartościowe niż na surowo.
Do zupy pomidorowej możesz używać zarówno świeżych pomidorów, jak i tych przetworzonych. Choć wiele osób korzysta z przecieru pomidorowego, to jednak lepiej wybrać passatę lub przecier. To dlatego, że dodaje się ich więcej, przez co zupa jest bardziej bogata w warzywa. Przecier zawiera znacznie więcej soli, więc nie jest dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z układem krwionośnym. Jeśli wybierasz przecier, sięgnij raczej po ten bez dodatku soli i z jak najmniejszą ilością dodatków.
Wiele osób zastanawia się, która zupa pomidorowa jest lepsza: ta z ryżem, czy z makaronem. Obie wersje są naprawdę smaczne, dlatego dla urozmaicenia warto korzystać z obu. Zupę pomidorową możesz również podać z kaszą jaglaną, amarantusem, lanymi kluskami oraz grzankami. W każdej wersji smakuje ona naprawdę fantastycznie.
Zupa pomidorowa nie musi być czystym bulionem z małą ilością warzyw. Możesz przygotować ją na bazie świeżych, pieczonych pomidorów, jako zupę krem. Możesz wzbogacić ją też soczewicą.