Jak ugotować tapiokę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Tapioka to produkt skrobiowy, który otrzymuje się w wyniku mielenia bulw manioku. Maniok jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej, został rozpowszechniony również na terenie Azji i Afryki. Po zmieleniu powstaje masa, z której robiona jest mączka skrobiowa, czyli tapioka. Tapioka jest coraz częściej dostępna w sklepach w Polsce w formie mąki albo granulek, dlatego wiele osób zastanawia się jak ugotować tapiokę? Oto sprawdzony przepis:
- Kulki tapioki przełóż do miseczki i zalej wodą lub mlekiem. Odczekaj 20 minut.
- Płyn odcedź i przelej do rondelka. Zagotuj.
- Dodaj kulki i gotuj na małym ogniu.
4 Czas gotowania będzie zależny od wielkości kuleczek:
- minut dla małych kulek,
- minut dla dużych.
Tapioka to doskonały pomysł na ciekawą alternatywę dla większości popularnych deserów. Gotowanie tapioki, choć może wydawać się skomplikowane, wcale takie nie jest. Warto jednak pamiętać, że jest konieczne, by móc spożywać tapiokę. To w czym ją najlepiej ugotować zależy od tego, co zamierzasz z nią później zrobić. Jeśli chcesz podać ją z sosem, czy zagęścić zupę, wystarczy tylko woda. Jeśli natomiast planujesz z niej stworzyć naprawdę smaczny deser, wtedy dobrze jest sięgnąć po mleko lub napój roślinny. Dzięki temu nabierze lepszego smaku.
To jak długo gotować tapiokę zależy od rodzaju, który wybraliśmy. Ile czasu zwykle potrzebuje? Około 20 do maksymalnie 40 minut. Jeśli sięgasz po większe kuleczki, musisz liczyć się z tym, że gotowanie będzie nieco dłuższe. Pamiętaj też, by nie gotować na raz zbyt dużych ilości tapioki. Pamiętaj, by gotować ją w garnku o nieco większym rozmiarze. Kuleczki zwiększą bowiem swój rozmiar. Jest to więc najlepsza opcja, by zmieściły się w naczyniu.
A więc jak przyrządzić tapiokę najlepiej? Tapioka doskonale sprawdza się w deserach, dlatego to do nich jest najczęściej wybierana. Możesz połączyć ją z:
- czekoladą,
- słodkim sokiem owocowym,
- mleczkiem kokosowym,
- miodem,
Ugotowana tapioka doskonale łączy się z sałatkami, ale również sosami warzywnymi i mięsnymi. Dzięki swojemu neutralnemu smakowi tapioka posłuży do zagęszczania dań jednogarnkowych. Kuleczki tapioki znajdują też zastosowanie w budyniach, puddingach, kisielach i leguminach. Skrobia z tapioki może być stosowana jako zamiennik skrobi kukurydzianej, a płatki tapioki mogą być używane do tworzenia chrupiącej polewy do zapiekanek i placków.
Aby pozyskać tapiokę, korzeń manioku musi zostać umyty, obrany, rozdrobniony. Finalnie oddziela się i odwadnia skrobię, którą następnie możemy kupić pod postacią kulek lub mąki. Kuleczki tapioki zawierają wyjątkowo dużo zróżnicowanych witamin i minerałów takich jak witaminy B1, B2, B6, C, PP, cynk, fosfor, magnez, potas, wapń czy żelazo. Tapioka jest źródłem tzw. skrobi opornej na trawienie, która charakteryzuje się tym, że zmniejsza stężenie glukozy we krwi po posiłku. W jej składzie znajdują się także węglowodany i lekkostrawne białko. Warto też dodać, że nie zawiera glutenu, dzięki czemu jest świetnym wyborem dla osób zmagających się z celiakią.