Jak ugotować ryż? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ryż stanowi bardzo popularny dodatek do wielu dań. Ze względu na krótki czas gotowania ryż chętnie wykorzystywany jest jako zamienniki ziemniaków. Wykorzystanie ryżu w kuchni stanowi doskonały pomysł na przygotowanie wielu pysznych potraw. Ugotowany ryż może być bardziej sypki, kleisty, miękki lub twardy — wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystać ugotowany produkt.
Jak ugotować ryż na sypko? Do garnka wlej wodę, dodaj szczyptę soli i zagotuj. W tym czasie ryż wypłucz (ryż często poddaje się kilkukrotnemu płukaniu do uzyskania bezbarwnej wody — poprawia to teksturę oraz smak produktu). Do gotującej się wody dodaj ryż i mieszaj od czasu do czasu, aby nie przywarł do garnka. Ryż gotuj na małym ogniu pod przykryciem. Ugotowany ryż zdejmij z gazu i pozostaw pod przykryciem na kilka minut. Przed podaniem ryż delikatnie wymieszaj.
Ile czasu gotować ryż? Wszystko zależy od tego, jaki ryż chcesz ugotować — im więcej błonnika posiada ryż, tym dłużej trzeba go gotować.
To ile wody wykorzystać do ugotowania ryżu zależy od tego, co chcemy z niego przygotować. Gdy ryż chcesz wykorzystać jako dodatek do obiadu, na szklankę ryżu powinieneś przygotować dwie szklanki wody. Natomiast do ryżu, który chcesz wykorzystać do sałatki, warto przygotować pół szklanki wody mniej.
Ryż możesz ugotować również na mleku i wykorzystać go do przygotowania śniadania na słodko. W tym wypadku na szklankę ryżu przygotuj litr mleka (proporcje do przygotowania ryżu na mleku wynoszą 1:4). Mleko wlej do garnka, zagotuj, wsyp ryż i gotuj na małym ogniu, aż ryż wchłonie większość mleka. Następnie ryż zdejmij z ognia i podawaj z ulubionymi dodatkami. Prosty przepis możesz wykorzystać do przygotowania ryżu na mleku z dodatkiem jabłek oraz cynamonu.
Dobrze ugotowany ryż świetnie sprawdzi się w diecie bezglutenowej oraz dietach lekkostrawnych. W diecie lekkostrawnej warto sięgać po ryż biały, ponieważ zawiera on dużo mniej błonnika niż np. ryż brązowy. Ryż chętnie wykorzystywany jest również w diecie sportowców. Ryż stanowi doskonałe źródło węglowodanów, które wykorzystywane są jako źródło energii. Dodatkowo w ryżu znajdziemy spore ilości białka i niską zawartość tłuszczu. Ryż jest także źródłem składników mineralnych oraz witamin, do których możemy zaliczyć: niektóre witaminy z grupy B, witaminę E, selen, magnez, cynk oraz miedź. Odpowiednia podaż wszystkich składników odżywczych przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Ryż w kuchni znalazł wiele zastosowań. Możemy wykorzystać go do przygotowania sushi, paelli, risotto, zapiekanek ryżowych, kotletów ryżowych, gołąbków, sałatek. Ryż możemy podać także jako sprawdzony dodatek do zup lub jako dodatek skrobiowy do dań głównych. Z idealnie ugotowanego ryżu przygotujemy także pyszne desery, a także śniadania w postaci ryżanek z dodatkiem owoców świeżych, owoców suszonych lub orzechów. Z ryżu przygotujesz także kleik ryżowy, który najczęściej wykorzystywany jest w diecie lekkostrawnej, w diecie osób z problemami ze strony układu pokarmowego, a także po zabiegach operacyjnych.