Jak ugotować parówki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Parówki to wędliny drobno mielone przygotowywane głównie z mięsa, tłuszczu, wody oraz przypraw. Aby wyprodukować parówki mięso mieli się na gładką masę, następnie dodaje się pozostałe składniki i powstałym farszem wypełnia się osłonki. Następnie parówki poddawane są obróbce termicznej i pakowane się w opakowania zbiorcze. Parówki najczęściej podawane są w postaci hot-doga, jednak często przygotowuje się je upieczone w cieście. Parówki można również ugotować i podać na śniadanie dla dzieci i dorosłych. Parówki gotowane doskonale smakują z dodatkiem pieczywa posmarowanego masłem, musztardy lub ketchupu. Do parówek warto podać świeże sezonowe warzywa, aby podnieść wartość odżywczą posiłku. W dalszej części dowiesz się ile minut gotować parówki.
Przepis na gotowane parówki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Parówki dostępne są w większości sklepów spożywczych, jednak warto sprawdzać ich skład.
A więc jak ugotować parówki? Na początek parówki wyciągnij z lodówki i ogrzej do temperatury pokojowej. Następnie przygotuj garnek odpowiedniej wielkości, wlej do niego wodę i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz moc palnika pod garnkiem. Następnie przygotuj parówki - te które mają osłonki, należy z nich obrać. Przygotowane parówki włóż do wrzącej wody i gotuj. Czas gotowania parówek wynosi nie więcej jak 5 minut. Po tym czasie parówki wyciągnij na talerz i podawaj z ulubionymi dodatkami.
A jak zrobić parówki na parze? Przygotuj specjalne naczynie do gotowania na parze lub sitko. Do garnka wlej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Na sitko wyłóż parówki bez osłonki i gotuj pod przykryciem przez około 5 minut.
A ile wody powinno być w garnku? Jeśli gotujesz parówki w wodzie, to powinna przykryć ona całkowicie parówki. Natomiast do gotowania parówek na parze wystarczy szklanka wody.
Parówki to wysoko przetworzone produkty mięsne, które zaliczamy do wędlin. Parówki są wysokokaloryczne i w większości przypadków nie mają wartości odżywczych. Jednak nie można generalizować - bowiem wartość odżywczą parówek zależy od jakości oraz rodzaju użytego mięsa. Na rynku polskim możemy kupić parówki drobiowe, wieprzowe lub drobiowo-wieprzowe. Warto wybierać wysokiej jakości parówki wieprzowe, które zawierają około 94% mięsa z szynki oraz wysokiej jakości parówki drobiowe, które w 93% składają się z mięsa drobiowego. Parówki zawierają również sporo soli - w 100 gramach produktu znajduje się aż 2 gramy soli. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne dopuszczalne spożycie soli dla osoby dorosłej wynosi 5 gram.
Podsumowując: gotowanie parówek jest bardzo proste, jednak warto znać kilka wskazówek. Przed zakupem warto upewnić się co do składu produktu. Najlepiej wybrać parówki, które mają dużą zawartość mięsa oraz niską zawartość tłuszczu, konserwantów, a także wypełniaczy. Unikaj zakupu parówek, które wykonane są z mięsa oddzielonego mechanicznie. Najlepsze parówki to te z wysoką zawartością mięsa oraz niską zawartością tłuszczów, oraz konserwantów. Parówki warto podać ze świeżymi warzywami, aby podnieść wartość odżywczą całego posiłku.