Jak ugotować makaron? Co jeszcze warto wiedzieć?
Makaron to produkty żywnościowe, który przygotowywany jest na bazie mąki, wody, a także niekiedy jaj (makaron przygotowany na bazie jaj nazywany jest jajecznym). Do przygotowania makaronu wykorzystuje się różne rodzaje mąk, które wpływają na wartości odżywcze produktu końcowego. W dalszej części dowiesz się jak prawidłowo ugotować makaron. Makaron w kuchni polskiej chętnie wykorzystywany jest do przygotowania szybkich dań obiadowych lub wykorzystywany jest jako dodatek do zup. Z makaronu można przygotować zapiekanki, lasagne, makarony na słodko i na słono. Makaron świetnie sprawdzi się również jako pożywne śniadanie, gdy przygotujemy do z dodatkiem mleka i owoców. Na bazie makaronów możesz przygotować także pyszne sałatki z dodatkiem serów, wędlin oraz warzyw surowych lub gotowanych.
A więc jak ugotować makaron? W garnku zagotuj wodę, gdy zacznie wrzeć, dodaj do niej sól oraz włóż makaron. Następnie całość dokładnie wymieszaj i zostaw do ugotowania. Ugotowany makaron przecedź na sicie i przepłucz pod zimną wodą. Makaron najlepiej ugotować al dente — makaron powinien być jędrny, lekko twardy i stawiać delikatny opór podczas gryzienia.
Ile wody oraz soli przygotować go gotowania makaronu? Na każde 100 g suchego makaronu przygotuj 1 litr wody oraz pół łyżeczki soli.
Ile minut gotować makaron? Czas gotowania makaronu uzależniony jest od gatunku, produktów, z których został przygotowany oraz grubości. Czas gotowania makaronu przeważnie podany jest na opakowaniu. Poniżej przedstawiono czas gotowania najbardziej popularnych makaronów:
- makaron do spaghetti około 7-10 minut;
- makaron wstążki, muszelki i świderki około 5-8 minut;
- makaron nitki około 3-5 minut;
- makaron kokardki około 7-12 minut;
- makarony jajeczne około 8-12 minut;
- makaron orkiszowy około 5-6 minut;
- makaron razowy oraz żytni potrzebuje około 15-20 minut.
Makaron ryżowy natomiast jest dużo łatwiejszy do przygotowania. Wystarczy, ze włożysz go do miseczki, zalejesz niewielką ilością wrzątku i odstawisz pod przykryciem na około 3-4 minuty. Grubsze wstążki makaronu ryżowego pozostaw w wodzie na około 6-7 minut.
Makaron to produkt, który jest dobrym źródłem węglowodanów. Znajdziemy w nim także niewielką ilość białka, witaminy oraz składniki mineralne. Obecność poszczególnych składników odżywczych będzie uzależniona od produktów, które zostały wykorzystane do przygotowania makaronu. Dużo większą ilość składników odżywczych będą zawierały makarony pełnoziarniste niż białe. Makarony pełnoziarniste zawierają sporą ilość błonnika pokarmowego, dlatego świetnie sprawdzą się w dietach bogato resztkowych. Makarony pszenne zawierają tego błonnika mniej, przez co świetnie sprawdzą się w dietach lekkostrawnych.
Podsumowując wiesz już, kiedy makaron jest ugotowany oraz jak przygotować różne jego rodzaje. Koniecznie wypróbuj prosty przepis na pyszny sos i podaj go z dodatkiem ugotowanego makaronu na obiad. Wybór makaronu zależy od Twoich preferencji, a wartości odżywcze każdego z makaronu zależą od produktów użytych do ich przygotowania.