Jak ugotować kukurydzę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kukurydza znalazła szerokie zastosowanie w ostatnim czasie, już nie tylko używamy tej konserwowej z puszki, ale coraz częściej sięgamy po kukurydzę w kolbie.
Pomimo to należy pamiętać, że kukurydza dostarcza do naszego organizmu spore ilości witamin i składników mineralnych, za to ma średni indeks glikemicznym, który wynosi 55. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, których dieta powinna opierać się na produktach o niskim indeksie glikemicznym do 50. Podobnie z bananami dla osób zdrowych są jak najbardziej wskazane, jednak nie dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Kukurydza należy do produktów bezglutenowych, będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Osoby z celiakią lub alergią na pszenicę śmiało mogą korzystać z mąki kukurydzianej, która zaraz obok takich zbóż jak: ryż, gryka, proso, amarantus, quinoa, teff, sorgo należy do bezpiecznych dla osób z nietolerancją pszenicy.
Dodatkowo kukurydza to źródło potasu, magnezu, kwasu foliowego, witamin z grupy B, a także błonnika pokarmowego, który działa w naszych jelitach jak szczotka. Błonnik pokarmowy korzystanie wpływa na perystaltykę naszych jelit, zapobiegając zaparciom.
Warto wspomnieć, że kukurydza to niesamowite źródło wielu składników mineralnych potrzebnych do życia człowieka. Dodatkowo zapobiega ona niedokrwistości, wzmacniają włosy, skórę i paznokcie, a nawet leczą skórę trądzikową poprzez zawartość cynku i krzemu Co ważne znajduje się w niej również witamina D, którą człowiek w głównej mierze pozyskuje ze słońca, jednak w naszej strefie geograficznej, aż 80% Polaków zmaga się z niedoborami witaminy D, ze względu na brak słońca. Dlatego koniecznie powinniśmy zadbać o jej prawidłową podaż w diecie, a nawet sięgnąć po suplementację.
Zatem jak ugotować kukurydzę?
- Kukurydzę w kolbie oczyść z pozostałych liści.
- Dwie szklanki wody wlej do garnka i zagotuj, dodaj 2 łyżki cukru.
- Włóż kukurydzę do wrzącej wody i gotuj przez 15 minut.
To jest mój sprawdzony sposób jak przyrządzić kukurydzę idealną do jedzenia.
Ten prosty przepis nie zajmie Ci wiele czasu, a będzie idealnym uzupełnieniem diety w bogactwo witamin i składników mineralnych oraz urozmaicenie diety. Skoro już wiesz, jak dobrze ugotować i ile czasu to zajmuje. Przygotuj kolbę kukurydzy dla całej swojej rodziny. Będzie to najlepszy pomysł na przekąskę do serialu lub filmu.
Pomimo wielu cennych składników kukurydza charakteryzuje się wysoką zawartością celulozy, przez co ludzie nie mogą w pełni jej strawić. Nasz układ trawienny nie jest wyposażony w niezbędne do tego grupy enzymów. W związku, z czym można spodziewać się gazów i wzdęć po spożyciu kukurydzy. Jeśli jednak nie zmagasz się z problemami układu pokarmowego, do których zaliczamy takie jednostki chorobowe jak zespół jelita drażliwego, czy SIBO nie powinny wystąpić u Ciebie powyższe problemu.