Jak ugotować kaszę jęczmienną? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kasza jęczmienna, bardzo popularna w Polsce, jest kaszą przygotowywaną z ziaren jęczmienia. Kasza jęczmienna dostępna jest w sprzedaży pod nazwami:
- kasza wiejska,
- łamana,
- pęczak,
- perłowa,
- mazurska.
Określają one najczęściej gramaturę łamanego ziarna. O ile pęczak jest całym ziarnem jęczmienia, o tyle wszystkie pozostałe kasze jęczmienne są rozdrobnione. Kasza łamana powstaje w wyniku oczyszczania i obłuszczania ziarna, które następnie jest łamane. Kasza perłowa to prawdopodobnie najchętniej używany w kuchniach rodzaj. Ziarno jest pozbawione łuski, a dodatkowo łamane na mniejsze cząstki i polerowane. Kasza perłowa prażona doceniana jest przez kucharzy, którym zależy na jak najkrótszym czasie gotowania.
Kasza jęczmienna występuje w kilku odmianach, jednak każdą z nich można ugotować tak samo. A więc jak ugotować kaszę jęczmienną? Poniżej sprawdzony sposób,
- Kaszę wysyp na sitko i przepłucz pod zimną wodą.
- Do garnka wlej wodę. Przyjmij proporcję: 2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy. Jeśli chcesz kaszę bardziej kremową, wtedy proporcje powinny być inne. Użyj 3 szklanki wody na 1 szklankę kaszy.
- Wodę posól lekko. Kaszę należy gotować w osolonej wodzie, by ni traciła swoich właściwości.
- Kaszę wsyp do wrzącej wody.
- Kaszę gotuj 15 - 20 minut. Następnie odcedź ją. To jak długo gotować kaszę zależy jednak od preferowanej miękkości. Jeśli chcesz wiedzieć, ile czasu powinna spędzić kasza w wodzie, co jakiś czas sprawdzaj kaszę. Czas gotowania różni się w przypadku kaszy bardzo kremowej.
Dodanie do gotującej się wody niewielkiej ilości oleju roślinnego wspomoże ugotowanie kaszy jęczmiennej na sypko. Dla poprawy smaku warto dorzucić także ziele angielskie, liść laurowy lub kurkumę. Woda to nie wszystko! Kaszę jęczmienną można ugotować w bulionie drobiowym albo warzywnym.
Gotowana kasza jęczmienna pęczak lub łamana to doskonały dodatek do obiadów oraz składnik zup. Ugotowany pęczak można, po wystudzeniu, wykorzystać do przygotowania sałatki. Kasza jęczmienna jest nieodłącznym składnikiem wielu dań naszej rodzimej kuchni, lecz także wielu innych. Można ją podawać na wiele różnych sposobów, ponieważ jest bardzo uniwersalnym i niezwykle uwielbianym produktem. Ten rodzaj kaszy gościł na polskich stołach od zawsze. Kasza jęczmienna jest jedną z najzdrowszych kasz, niestety obecnie nieco zapomnianą. Obecne kulinarne trendy to raczej nieco bardziej egzotyczne ziarna. Warto jednak sięgnąć po tę poczciwą kaszę. Kasza jęczmienna to bogate źródło witamin z grupy B, w szczególności witamin B1, B2 i B6, a także witamin E, K, PP, kwasu foliowego oraz krzemu, cynku, wapnia, manganu i miedzi. Zawartość witaminy K odpowiada za właściwość wspomagania pracy układu krwionośnego i za krzepliwość krwi. Ceni się ją nie tylko za delikatny smak, ale także za dobroczynne właściwości dla naszego organizmu. Kasza jęczmienna to źródło beta-glukanów, które wykazują korzystny wpływ na poziom złego cholesterolu (LDL) czy utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Teraz gdy już wiesz, jak gotować kaszę, możesz wykorzystać ją w wielu ciekawych daniach. To doskonały pomysł na dodatek do kremowych sosów.