Jak ugotować kalafior z bułką tartą? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak ugotować kalafior z bułką tartą? Oto sprawdzony i prosty przepis:
- Na początek zdejmij z kalafiora liście oraz odetnij wystający głąb.
- Kalafior opłucz pod zimną, bieżącą wodą i podziel na różyczki.
- Do garnka wlej 7-8 szklanek wody, przykryj przykrywką i wodę zagotuj.
- Następnie do wody wsyp dwie łyżeczki soli i dokładnie wymieszaj.
- W zagotowanej wodzie umieść różyczki kalafiora i gotuj pod przykryciem. Gotuj 8-10 minut lub do miękkości.
- Na patelni zrumień bułkę tartą i dodaj do niej masło, tak by powstała pasta o gęstej konsystencji.
- Kalafior odcedź i wrzuć na patelnię do bułki tartej. Całość wymieszaj i podsmaż przez chwilę, by kalafior dobrze połączył się z bułką.
Przepis na kalafiora gotowanego to doskonały pomysł na dodatek do wiosennego, czy letniego obiadu. Teraz gdy już wiesz, jak przygotować go w prosty sposób, możesz sięgać po niego naprawdę często. Kalafior sprawdza się jednak nie tylko na obiad. To również pyszny sposób na kolację.
Kalafior jest nie tylko smaczny, ale również dobry dla zdrowia. Kalafior to jedno z warzyw, które nie jest zbyt doceniane w codziennej diecie. Warto włączyć go do codziennych dań, by w pełni wykorzystać jego dobroczynny wpływ na zdrowie. Kalafior należy do grupy pokarmów roślinnych o najsilniejszym potencjale antynowotworowym. Potwierdzają to badania naukowe. Poziom składników może różnić się od odmiany, praktyki rolniczej, warunków atmosferycznych oraz daty zbioru. Substancje bioaktywne znajdujące się w warzywach kapustnych mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Spożywanie kalafiora może zmniejszyć ryzyko rozwoju agresywnego raka prostaty. Kalafior jest warzywem o niskiej wartości energetycznej, przez co bardzo dobrze wkomponowuje się w diety redukcyjne. Kalafior zawiera również małe ilości tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu pantotenowego, żelaza, fosforu, potasu i manganu. Wyniki prospektywnych badań obserwacyjnych wskazują, że większe spożycie kalafiora wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Jednak, by zachować te wszystkie właściwości kalafior nie tylko musi gościć na talerzach odpowiednio często, ale również prawidłowo przygotowany. Jak się okazuje metoda, która powoduje utratę największej liczby witamin i antyoksydantów, to gotowanie w wodzie. Warto zaznaczyć, że jest to przy okazji jeden z najczęściej wybieranych rodzajów obróbki termicznej. Nic dziwnego, jest najłatwiejszy i w większości przypadków również najszybszy.
Kalafior należy do warzyw z rodziny kapustnych. Można to łatwo zauważyć, nie tylko podczas oglądania go, ma bowiem duże charakterystyczne liście, ale głównie podczas gotowania. To dlatego, że podobnie jak inne warzywa z tej rodziny wydziela specyficzny zapach siarki. To dlatego, że warzywa kapustne są jej pełne. Inna nazwa tej rodziny to warzywa krzyżowe. Są niezwykle zdrowe, choć zwykle ciężkostrawne. Do tej samej grupy zaliczmy też np. kapustę. Kalafior to warzywo niezwykle zdrowe, jednak wiele osób rezygnuje z jego przygotowania ze względu na niezbyt miły zapach. Można jednak temu zaradzić! Gotowanie kalafiora bez zapachu jest możliwe. A więc jak gotować kalafior, żeby nie śmierdział? Wystarczy do gotowania dodać łyżeczkę cukru lub odrobinę mleka. Dzięki temu pozbędziemy się nieapetycznego zapachu, a zyskamy smaczne i zdrowe warzyw.